10 FABRİKA!

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) inşa edilecek 10 fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı

Samsun’da, Havza OSB’de 10 yeni fabrikanın temel atma töreni protokol üyelerinin katılımıyla aynı anda yapıldı. Temel atma töreni ilk olarak saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

VALİ DAĞLI: HEDEF 3.500 KİŞİLİK İSTİHDAM
960 dönüm üzerinde, 43 adet sanayi parseli bulunan Havza OSB’ye tüm altyapı tesislerinin tamamlanmış olması ve konumu nedeniyle yatırımcılar tarafından yoğun talep gösterildiğini ifade eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, tahsisi yapılan 29 parselden 5’inde üretime geçildiğini, 5’inde inşaatın devam ettiğini, 9’unda proje çalışmalarının sürdüğünü ve 10’unun da bugün toplu olarak temelinin atıldığını söyledi. Bugün itibarıyla üretimde olan firmalarda 220 kişinin istihdam edildiğini belirten Vali Dağlı, Havza OSB’nin genişleme alanı hariç 960 dönümlük arazisi üzerindeki parsellerinin tamamıyla faaliyete geçmesi durumunda 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

‘ÜRETİM VE İSTİHDAM OLMADAN OLMAZ
Temeli atılan fabrikaların üretim ve istihdam açısından önemli olduğuna vurgulayan Dağlı, “Organize sanayi bölgeleri önemli. Bu açıdan Havza’nın çok da önemli bir cazibe merkezi olduğunun bilincindeyiz. Bu maksatla 10 bin dönüme çıkardık. Kavak OSB 680 genişleme alanı kabul edildi, şu anda işlemler devam ediyor. Vezirköprü’de 2 bin 500 dönümlük bir organize sanayinin kuruluşunu bakanlığımıza gönderdik, olumlu dönüş geldi. Üretim olmadan olmaz, istihdam olmadan olmaz. Bunların da yolu düzenli sanayileşmedir ve organize sanayi bölgeleridir. 15 sene önce bunlar hayal gibiydi. Yolu yapılmış ortada hiç bir şey yok. Herkeste soru işaretleri var. Ama geldiğimiz noktayı şimdi görüyoruz. 5-6 sene sonra burada baktığımızda tüm sanayi tesisleri çalışır vaziyette içinde okuluyla, tesisleriyle, çalışanlarıyla burada ayrı bir dünya olacağını şimdiden görüyor gibiyim. Şimdiden yatırımcılarımızı tekrar kutluyorum. Emeği geçen herkese, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ HAVZASI
Bölgede gelişen sanayileşme ile Türkiye’de öncü olacaklarının altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Yıllarca duyduğumuz şey, sanayi konusunda Çorum bize örnek gösterildi. Samsun’un sanayi elektrik tüketimi 10 yıl önce de Sinop’tan Artvin’e kadar tüm vilayetlerden fazlaydı. Samsun’un o beğenmediğimiz sanayisi yine tüm Karadeniz’den fazlaydı. Şimdi Havza OSB’yi bin dönümden 10 bin dönüme çıkartıyoruz. Burası zamanı gelince de 20 bin dönüme çıkacak. Merzifon, Suluova, Havza, Kavak üst kod olacak. Kuzey Anadolu’nun Türkiye’nin en önemli sanayi havzası olacak bu bölge. Bunun merkezinde de Havza OSB olacak. Oraya doğru gidiyoruz. Biz, bölge ve Türkiye’ye örnek olacak atılımlara imza atıyoruz. Kenevir konusunda bazı dikkat edilmesi gereken konular var. Keneviri ilaç sanayinde değerlendirmediğinizde yeteri kadar ekonomik değeri olamayabiliyor. Ama burada yatırım tesisleri ile bu eksiklik de tamamlanacak. Dolayısıyla temel attığımız tesisle bugünden sonra kenevir alanında ekimine, sanayisine ve ihracatına ve ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

İHRACATTA KONYA VE KAYSERİ GEÇİLECEK
Sanayi noktasında Samsun’un Konya’yı da Kayseri’yi de geçeceğinin altını çizen Başkan Demir, “Bundan kesinlikle emin olalım. Vizyonumuz da hedefimiz de bu. Geçen yıl ihracatımız 1 milyon 325 milyon dolar oldu. Önceki yıla göre yüzde 105 arttı. Bu sene de bu rakamın üzerine yüzde 25 daha artış gösterecek. Yıllık ihracatı bizden çok çok fazla olan bir şehrimizi, 6 yıl sonra sollayıp geçeceğiz. 10 yeni fabrikanın daha temelini attık. Elini taşın altına koyan iş insanlarımızı üretecekleri katma değer ve sağlayacakları istihdamdan dolayı kutluyorum. Kentimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” İfadelerini kullandı.

EKONOMİK ANLAMDA DA SAVAŞ
İlçelerindeki sanayileşmenin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Bu kıvılcımın ateşi 2019’da temel atarak başlamıştı. Kurtuluş Savaşı sadece askeri anlamda değil cephede değil, ekonomik anlamda da verilir. İnşallah temellerini attığımız her fabrika birer cephe olacak. Biz ekonomik anlamda kalelerimizi inşa etmeye devam ediyoruz. Şehrimiz ve ülkemiz için bu ekonomik mücadelede üzerimize düşeni yapmak gayreti içerisindeyiz” dedi.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar da törende bir konuşma yaptı.

Program, konuşmaların ardından temel atma töreni ile devam etti. Dualarla fabrikaların temelleri atılırken, adak da kesildi. Programlara ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, fabrika yöneticileri, sanayiciler, iş adamları ve davetliler katıldı.

İŞTE TEMELİ ATILAN FABRİKALAR:
Uğur Balkuv Triko Sanayi ve Ticaret A.Ş kenevir üretimi ve elyaf tesisi, Lacivert Aksesuar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Düğme İmalatı Tesisi, Tirend Mühendislik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş endüstriyel fırın imalatı tesisi, Dinçer Sıcak Dövme ve Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ana metal sanayi çelik dövme tesisi, Ayba (Anka) Tekstil, tekstil tesisi, Blacksea Aqua Feel Group Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş yem imalatı tesisi, Vaat Süt Ürünleri İthalat ve İhracat Ticaret Limited Şirketi süt ve ürünleri tesisi, Blokhan Ahşap Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ahşap yapı malzemesi üretimi tesisi, Öztaş Vending Otomat Sistemleri Gıda, İnşaat, Turizm, Sanayi ve Ticaret Limidet Şirketi et entegre tesisi ve Akademi Tıbbi Aletler ve İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise tıbbi malzeme üretimi tesisi.

ETİKETLER: , , , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.