Rondo Ala Turka ve Güldestan yeniden Samsun OPERA büyüleyecek

Samsun’da, 2020-2021 sanat sezonunda yeniden düzenlenen ‘Rondo Ala Turka’ ve ‘Güldestan’ bale eserinden kesitler, büyük beğeni toplamasının ardından bugün yeniden seyirci karşısına çıkacak

08.11.2020
A+
A-

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin(SAMDOB) geçen sezonlarda sahneye koyduğu ve büyük beğeni toplayan eserleri Rondo Ala Turka ve Güldestan baleleri Samsun’da seyircilerden büyük beğeni topladı. Libretto ve koreografilerini Beyhan Murphy’nin, rejisinin Arkın Zirek’in üstlendiği eserler pandemi koşullarına göre yeniden düzenlenerek, 9 Kasım akşamı saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda tekrar sahnelenecek.

TÜRK DANS REPERTUVARI
W. A. Mozart’ın müziklerinin kullanıldığı ‘Rondo Ala Turka’da klasisizm ve modernizm arasındaki gitgeller, bir bale kumpanyasındaki tatlı çekişmeleri hicivsel olarak anlatıyor. Mercan Dede’nin müziklerinin kullanıldığı ‘Güldestan’ bale eserinden kesitlerin sahneleneceği bölümde ise sosyo-kültürel bağlamda geçmişimizle ilgili birçok konu yer alıyor. Eser, Türk dans repertuvarının özgün Türk eserlerinin başında gelmesi ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi olarak hayata geçirilmesiyle türünün ilki olma özelliğini taşıyor.

SOSYAL MESAFE KURALLARI
Sadece 134 kişinin katılım sağlayabileceği bale eserinde sanatseverler maske takılması, ateş ölçümü ve Samsun Valiliği’nin yayınlamış olduğu genelgeyle uygulanmaya başlayan HES kodu kontrollerinin yapılmasının ardından konser alanına giriş yapabilecekler. Etkinlikler esnasında da izleyicilerin maske kullanımlarının ve sosyal mesafe kurallarına uyumlarının kontrol ve takip edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulması hedeflenen etkinliklere ait sezon biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve internet sitesinden temin edilebilecek. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00-17.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.00’ye kadar açık olacak.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.