‘ACİl’ UYARILAR!

Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası başta Trakya olmak üzere Marmara’da kışı geri getirecek. Sıcaklıklar hissedilir derecede düşecek. Zirai don olayları yaşanacak

Meteoroloji, Trakya başta olmak üzere Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, İç Ege, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Akdeniz’in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun yükseklerinde zirai don uyarısı yaşanabileceğini duyurdu. Vatandaşların meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi.

SICAKLIKLAR 15 DERECE DÜŞECEK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Balkanlar üzerinden giriş yapması beklenen soğuk hava dalgasının, tüm yurdu etkisi altına alacağını duyurdu. 11 Nisan 2022 Pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın kuzeybatı kesimlerden başlayarak hava sıcaklıklarını hissedilir derecede (10-15 derece) düşüreceği belirtildi.

NİSAN AYINDA ‘KAR’ BEKLENİYOR!
Soğuyan hava beraberinde yağmur ve kar getirecek. Yurdun büyük bir bölümünde görülmesi beklenen yağışların ise zamanla kuzey iç ve doğu bölgelerde yüksek kesimler başta olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı tahmin edilirken, özellikle 12 Nisan Salı günü ilk saatlerden itibaren Karadeniz’in iç ve yüksekleri, İç Ege, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Akdeniz’in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun yükseklerinde zirai don tehlikesi bekleniyor.

11 NİSAN VE 17 NİSAN ARASI
Meteoroloji tarafından yapılan uyarıda, soğuk hava dalgasının 11 Nisan sabah 09.00 ve 17 Nisan 2022 sabah 09.00 saatleri arasında etkili olacağı ifade edilirken, zirai don tehlikesiyle birlikte ulaşımda muhtemel aksaklıklar yaşanabileceği ifade edildi.

TARIMDA ‘DON’ TEHLİKESİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tarımsal faaliyet sürdüren vatandaşların dikkatli olmaları konusuna dikkat çekerek, “Genel Cuma günü sabah saatlerine, doğu kesimlerde ise Pazar gününe kadar görülmesi beklenen zirai don tehlikesine karşı tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları, kendi bölgeleri için meteorolojik rapor ve uyarıları dikkatle takip etmeleri önem arz etmektedir” uyarısında bulundu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.