BEYAZ NÖBET!

Samsun Tabip Odası’na bağlı doktorlar hak taleplerini dile getirmek üzere beyaz nöbet eylemine başladı

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde cumartesi günü başlayan eylemde Kovid-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması, pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanması, hekimler için 7200 ek gösterge, maddi kayıp olmadan nöbet ertesi izin hakkı gibi talepler dile getirildi.

YOKSULLUK SINIRININ 2 KATI MAAŞ
Hekim maaşları üzerine istenen düzenlemelerse şu şekilde açıklandı:

Kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret (maas¸+ sabit ek ödeme) yoksulluk sınırının en az iki katından, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katından az olmamalıdır. Sabit ek ödemeler genel bütçeden karşılanmalıdır. Özel sağlık sektörün çalışan hekimlerin sosyal güvenlik primleri ‘prim ödeme tavanı’ üzerinden çalıştıkları kurumlar tarafından ödemeli, ücretleri en az yoksulluk sınırının iki katı olmalıdır. Aile hekimi maşları en az yoksulluk sınırının iki katına yükseltilmelidir. 3 yıldan uzun süre görev yapan aile hekimi ya da aile sağlık çalışanı, tüm kamu dışı ebe, hekim ve hemşireler kamu kadrosuna alınmalıdır. OSGB’lerde çalışan iş yeri hekimlerinin ücretleri Türk Tabipleri Birliği’nin belirlediği asgari ücretin üzerinden ödenmelidir. Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur farkı gözetilmeksizin bütün emekli hekim maaşları (25 yılda emeklilik baz alınarak) pratisyen hekimler için asgari 15 bin TL, uzman hekimler için asgari 18 bin TL’ye çıkarılmalıdır.”

PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR DEVAM
4 Şubat’a kadar ‘beyaz nöbet’ eylemine devam edileceği taleplere karşılık gelmemesi halinde 8 Şubat’ta 1 gün süreyle acil dışında sağlık hizmeti sunulmayacağı da duyuruldu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.