BÜYÜK DESTEK!

Samsun’da başlatılan proje kapsamında üreticlere 100 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanırken üreiticiye 2 bin 544 adet koyun dağıtıldı

Samsun il genelinde Karakaya, Bafra, sakız ırkı ve bu ırkların melezi koyun varlığının artırılması için yürütülen Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’ne bugüne kadar 102 üreticinin dahil edildi ve bunların 34’ü hayvan alımlarını tamamlayıp krediden faydalandı.

VALİ DAĞLI BAŞKANLIĞINDA TOPLANTI
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın başkanlığında düzenlenen toplantıda Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’nde gelinen durum değerlendirildi. Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve ilgili bankanın bölge müdürlüğü yetkilileri de katıldı.

7 YILA KADAR VADELİ YATIRIM KREDİSİ
Vali Zülkif Dağlı, “İlgili banka, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 100 bin TL’ye kadar yüzde 0 faiz, 100 bin TL’yi aşan kısım için ise güncel faiz oranı yüzde 4,5 olarak kredi sağlamakta, üreticilerimiz damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabilmektedir” dedi.

ÜRETİCİYE 2 BİN 544 KOYUN DAĞITILDI
Protokolün, Ziraat Bankası ile yenilenerek 100 bin TL’nin 200 bin TL’ye çıkarılmasının teklif edildiğini açıklayan Dağlı, “Ayrıca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz tarafından üreticilerimize kontrol ve eğitim desteğinin de verildiği projeye bugün itibarıyla ilimiz genelinde 102 üreticimiz dahil edilmiş olup, bu üreticilerimizden 34’ü hayvan alımlarını tamamlamış ve krediden faydalandırılmıştır. Bugüne kadar toplam 2 bin 544 adet koyun üreticilerimize dağıtılmış olup, hayvan seçimi aşamasında olan 68 üreticimize de 5 bin 716 adet koyunun dağıtımı yapılacaktır” bilgisini verdi.

ÜRETİCİ BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLİYOR
Vali Dağlı, açıklamaların son bölümünde ise, “2022 yılında açılan ve 1 Nisan 2022 itibarıyla sona eren başvuru döneminde müracaat eden 19 üreticimizle ilgili değerlendirme aşaması devam etmekle birlikte yeni müracaatlar da Nisan ayı içerisinde yeniden başlatılacak olup, üreticilerimiz başvurularını bireysel olarak ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapacaktır” diye konuştu.

Sibel TOPAL

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.