Can dostlara şifa

Samsun OMÜ’deki Hayvan Hastanesinde 2018’de 5 bin olan hasta sayısının 2020’de 13 bin 250’ye ulaştığı açıklandı. Hastane, Karadeniz’in alanındaki en büyük sağlık merkezi ünvanını koruyor

Samsun’da, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük Hayvan Hastanesi hayvanlara şifa dağıtıyor. OMÜ Hayvan Hastanesinde 2018’de 5 bin olan hasta sayısı, 2020’de 13 bin 250’ye ulaştı.

HASTANENİN GELİŞİMİ
MASAYA YATIRILDI
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hayvan hastanesi olarak dikkat çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinin mevcut durumu, kurulduğu günden bugüne kadarki gelişimi ve kat ettiği aşamalar Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın katıldığı toplantıyla yakın plana alındı.

Rektörlük Yönetim Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Veteriner Fakültesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Güzel, yaptığı sunumda; Hayvan Hastanesinin tarihsel gelişimi, altyapısı, donanımı, akademik ve idari personel profili ile geleceğe yönelik planlamalarını paylaştı.

24 SAATLİK MESAİ
Detaylı bir sunumla Hayvan Hastanesi’nin mevcut durumu ve şartlarından bahseden Başhekim Prof. Dr. Murat Güzel,
“2016 yılına kadar yaklaşık bin 500 civarında olan hasta sayımız, 2017’de 24 saat hizmet vermemizle birlikte hareketlendi. 2018’de 5 bin olan hasta sayısı, 2019’da 12 bin, 2020 yılında ise 13 bin 250’ye ulaştı. Operasyon sayısı da 150 civarındayken bu kapasite bugün artık 600 operasyona yükseldi. Dikkatinizi çekmek istediğim bir başka nokta da şu: Acil kliniğe gelen hasta sayısı, günümüz itibarıyla 2 binin üzerinde seyrediyor. Yani bu rakam, hastanemize gelen hasta sayısının bile üstünde. 24 saatlik mesaiyle böyle önemli bir hizmeti yerine getirmiş oluyoruz. Birçok üniversite, pandemiden dolayı hizmetlerini mesai saatleriyle sınırlı tutuyor, biz ise geceleyin de hizmet vermeye çalışıyoruz” bilgisini paylaştı.

Sunumunun devamında Hayvan Hastanesi’ne yönelik ihtiyaç ve beklentilerden bahseden Başhekim Prof. Dr. Güzel, klinik beceri laboratuvarlarının dünyanın gündeminde olduğuna işaret ederek, “Öğrencilerimize, hasta hayvanla temas etmeden önce muhakkak model üzerinde bilgileri vermek gerekiyor. Bu model Türkiye’de çok yaygınlaştı. Dünyada da 10 yıldır gündemde olan bir konu. Çok popüler bir model çünkü öğrencilere, hastaya dokunmadan önce bazı imkanlar sağlıyor” dedi.

Başhekim Prof. Dr. Güzel, sunumunda yanı sıra, Hayvan Hastanesine personel tahsisinin gerekli olduğunu belirterek bu yöndeki taleplerini de Rektör Ünal’a iletti.

REKTÖR ÜNAL:
DAHA DA GELİŞMELİYİZ
Ardından düşünce ve beklentilerini paylaşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Veteriner Fakültesinin yatay değil, dikey olarak büyümesi gerektiğine değinerek, “Veteriner Fakültesinin bu noktada ihtisaslaşması önem arz ediyor. Veteriner Fakültesi, yükseliş trendini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Ancak bu yeterli değil, mezunlarıyla ilişkisini sürdürmek suretiyle onlara seminer yahut sertifikasyon imkânlarıyla ulaşmak durumunda. Yani fakültenin bir nevi ‘eğitim merkezi’ hâline dönüşmesi gerekiyor. Bu nedenle Veteriner Fakültesinin, öğrencisi ve mevcut imkânlarıyla sahip olduğu alanı doldurması ve bu doğrultuda bir manevra yapması lazım. Başka bir ifadeyle sahaya çıkılması ve de bu disiplinin, yüksek lisans ve doktora eğitimleri ve sertifikasyon programlarıyla güçlendirilmesi lazım. Fakültenin daha da gelişmesi, bu kriterlere bağlı” değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.