ÇEVRE TİMİ!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 50 personelden oluşan 15 ekiple 17 ilçede vektör mücadelesi vermeye başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, başta sivrisinekler olmak üzere vatandaşların huzurunu kaçıran haşerelerle mücadeleye devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü, sivrisinek, karasinek, fare ve hamam böceğine yönelik ilaçlama faaliyetlerini artırdı.

BİNLERCE NOKTADA HAŞERE TEMİZLİĞİ
Samsun’un 17 ilçesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında merkez ilçelerden Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy’deki açık hava ilaçlamalarını başarıyla yürüten motorize ekipler, kırsal ilçelere teknik bilgi ve ekipman desteği vererek kimyasal ilaç gönderiyor. Vektörlerin üreme alanlarından göl, gölet, sazlık, dere, sulama kanalları, bataklık, fosseptik çukurları gibi durgun su birikintisi olan 17 bin noktada ekipler, larvasit ve ergin haşereleri, biyolojik ilaçlamalarla kaynağında yok ediyor.

BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI ÖNLEM
Yaz ayları boyunca periyodik olarak gerçekleştirilen açık hava kimyasal ilaçlama çalışmalarına değinen Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen, sivrisineklerin gazoz kapağındaki suda bile üreyebildiğini belirterek, bir bardak suya bırakılan sivrisinek çiftinin sayısının 40 günde 32 milyara çıktığını söyledi. Tulumen, “Çok hızlı üreyen karasineklerin sayısı 3-4 ayda trilyonlara ulaşarak geniş alanlara yayılıyor. Hamam böcekleri gezdikleri yerlere bakteri, mikrop ve yumurta bırakarak hepatit, dizanteri gibi tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor. Halkımızın yaz mevsimini rahat geçirebilmesi için haşerelerle mücadelemizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz” dedi.

Elif SEKMEN

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.