‘CUMHUR İTTİFAKI’NI TARİH AFFETMEYECEK!’

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhur İttifakı’nın, başörtüsü değişiklik teklifini asgari 510 milletvekiyle geçme imkanını ittiğini öne sürerek, “Tarih Cumhur İttifakı’nı asla affetmeyecek” dedi

'CUMHUR İTTİFAKI'NI TARİH AFFETMEYECEK!'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Samsun Milletvekili Erhan Usta, başörtüsü değişiklik teklifi ile ilgili partisinin tavrını açıkladı. Usta, teklife bu haliyle Genel Kurul’da destek vermeyeceklerini açıkladı ve “Tarih Cumhur İttifakı’nı asla affetmeyecek. Teklifinin asgari 510 milletvekiliyle geçme imkanını ittiler” ifadelerini kullanarak, başörtüsü teklifinin Meclis’ten geçmeyeceğini söyledi.

ANAYASA VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ
Erhan Usta, partisinin Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin, 20 yıllık iktidarında kapsamlı anayasa değişiklikleri yaptığını, sistem değişikliğine gittiğini ancak zaruret olarak gördüğü başörtüsüne anayasal güvence konusunda çalışma yapmadığını söyledi.

‘KAMUSAL HAKLARDAN MAHRUM KALMASIN
İYİ Parti olarak AKP’nin anayasa değişikliği teklifine bir önergeyle destek vermek istediklerini açıkladıklarını anımsatan Usta, şöyle devam etti:

“AK Parti teklifi, ‘dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve tercih ettiği kıyafetinden dolayı eğitim-öğretim gibi bir kısım hizmetlerden mahrum kalmamasını’ öngörüyor. Bizim değişiklik teklifimiz ise şu; başını örtmesi ya da örtmemesi dahil olmak üzere, tercih ettiği kıyafetinden dolayı kimse birtakım kamusal haklardan mahrum kalmasın istiyoruz. Şu anda başlatılan kampanyaya da bakarsak aslında sanki İYİ Parti bu dini inanç meselesine takılmış gibi veya dini inanç cümlesinin orada geçmesinden rahatsız olduğumuzu ifade ediyorlar. Bu eksik ve yanlış bir bilgilendirmelidir.

Biz başörtüsü meselesini dini inanca bağlarsak bundan en fazla dindar insanlar, başını örten insanlar zarar görür. Şimdi bir tane kadın başını örtmüş olacak, ona birisi soracak, ‘Siz bunu dini inancınız nedeniyle mi örtüyorsunuz, başka bir nedenle mi örtüyorsunuz?’ Böyle bir vesayet oluşturmanın nasıl bir mantığı olabilir? Başını örtüyorsa örtüyordur. Bunun sorgulanmasını istemiyoruz.”

‘ELLERİNİN TERSİYLE İTMİŞ OLDULAR’
Önergelerinin reddedilmesinin birtakım sonuçları olacağını kaydeden Usta, “Bizim bu çok haklı olan talebimizin yerine getirilmesi durumunda biz İYİ Parti olarak, CHP de bu teminatı verdi, ‘Biz bu maddeye olumlu oy kullanacağız’ dedik. Bunun anlamı, başörtüsüne yönelik anayasa değişiklik teklifinin asgari 510 milletvekiliyle Meclis Genel Kurulundan geçme imkanını da ellerinin tersiyle itmiş oldular. Tarih bu durumda Cumhur İttifakı’nı asla affetmeyecek” diye konuştu.

‘GENEL KURUL’DAN GEÇMEYECEK’
İYİ Parti ve CHP’nin genel kurulda teklifi desteklemeyeceğini söyleyen, HDP’nin de oy vermeyeceğini açıkladığını hatırlatan Erhan Usta, teklifin Genel Kurul’dan geçmeyeceğini ve bu fırsatı AK Parti ve MHP’nin ellerinin tersiyle ittiğini söyledi.

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.