‘DAHA DİKKATLİ OLUN’

Aşılama oranında maviye yaklaşan Samsun vaka artışında yükselişe geçince, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan uyarı geldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Samsun’un vaka yoğunluğunun arttığını belirterek, “Şimdi bu ilimizde yaşayanlar çok daha dikkatli olmalı” çağrısında bulundu.

1 HAFTADA YÜZDE 50’LİK ARTIŞ
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 25 Eylül-1 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında Samsun’un olduğunu açıkladı. Bakan Koca, 25 Eylül-1 Ekim arasında her bin 100 nüfustaki vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, Samsun’da 18-24 Eylül’de 287,52 olan vaka sayılarının 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında 338,33’e yükseldiğini ifade etti. Buna göre Samsun’da 1 hafta içinde 50,81 artış gerçekleşti.

BU İLLERDE YAŞAYANLAR, DİKKAT!
Bakan Fahrettin Koca, Samsun’da her bin 100 nüfusta 338,33 vaka sayısı olduğunu dile getirerek, “25 Eylül-1 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan günlük Kovid-19 Tablosu’na göre Karadeniz Bölgesi’nde en az 2 doz aşı olmuş illerin nüfus yüzdesine göre 8 il ‘mavi’ kategoride, 8 il ‘sarı’ kategoride ve 2 il ise ‘turuncu’ kategoride yer aldı.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Günlük Kovid-19 Tablosu’nu paylaştı. Geçen hafta Karadeniz’de 7 olan mavi il sayısı bu hafta Çorum’un da eklenmesiyle 8’e çıktı. 9 olan sarı il sayısı 8’e düşerken, turuncu renkte yer alan il sayısında bir değişiklik olmadı ve 2 olarak kaldı.

EN ÇOK AŞILAMA ORDU’DA, EN AZ BAYBURT
Karadeniz Bölgesi’nde aşılama oranı en yüksek olan il Ordu (yüzde 79,7) olarak dikkat çekerken, en az aşılama oranı ise Bayburt (yüzde 60) olarak kayıtlara geçti. Covid-19 Tablosu’na göre Ordu, Amasya, Bartın, Zonguldak, Giresun, Artvin, Sinop ve Çorum mavi kategoride yer aldı. Kastamonu, Samsun, Bolu, Tokat, Trabzon, Rize, Karabük ve Düzce sarı kategoride yer alırken, Gümüşhane ve Bayburt ise turuncu kategoride yer aldı.

Karadeniz Bölgesi’nde en az 2 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus yüzdesine göre en çok aşı yapılan iller sırasıyla: birinci sırada yüzde 79,7 ile Ordu oldu. Yüzde 79,5 aşılama oranına sahip Amasya ikinci sırada yer aldı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.