‘DESTEK BEKLİYORUZ!..’

Samsun’da meslek edindirme kursundaki kursiyerlere sıfır atık, çevre, ambalaj atıkları, geri dönüşüm ve ‘Getir Atığını Al Harçlığını Projesi’ hakkında eğitim semineri verildi

'DESTEK BEKLİYORUZ!..'

Samsun’da İlkadım Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü personeli yüksek çevre mühendisi Şafak İçel ve Gülgün Şenol Yıldıray Çınar, Kılıçdede, İlkadım Kültür Merkezi’nde ve Derebahçe Sosyal Tesislerindeki çeşitli dallarda eğitim alan kursiyerlere sıfır atık, çevre, ambalaj atıkları, geri dönüşüm konuları ve geri dönüşümde bireylerin bu konuda üzerine düşen sorumluluklar konusunda bilgiler verdi.

AMAÇ,ÇEVRE BİLİNCİNİN OLUŞMASI
Çevre bilincinin oluşmasında bireylerin etkin rol oynadığını ve geri dönüşümün önemini örnekle anlatan personel, atıkların yeniden kazandırılması ile 1 ton geri kazanılmış kâğıt-karton ambalaj atıkları ile 17 tane yetişkin ağacı kesilmesini önlediğini, geri dönüştürülen 1 ton cam atık ile 100 LT benzin tasarrufu sağlandığını, sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 watt’lık bir ampulün 20 saat çalıştığını, plastik maddelerin geri dönüşümünden tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretildiği hakkında kursiyerlere bilgileri aktardı.

DEMİRTAŞ’TAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Geri dönüşümün gelecek için çok önemli bir husus olduğuna değinen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Getir Atığını Al Harçlığı Projesi çerçevesinde 7’den 70’e herkesin çalışmalara katkılarını çok önemsiyoruz. Daha yaşanılabilir bir dünya, temiz bir çevre için her birimize büyük sorumluluklar düşüyor. Çevre ve iklim konusunda dünyamızın çok önemli problemleri var. Attığımız her çöp belki kullanılabilecek, geri dönüşüm olarak kazandırılabilecekken çevremizi kirletiyor. İşte ‘Sıfır Atık’ adı altında ilçemizde hizmet veren Atık Toplama Merkezi (ATOM) otobüsü ile atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırarak hem çevreye hem milli ekonomiye hem de vatandaşlarımızın gelirlerine ek katkı sunuyoruz. Bu kapsamda belediyemizin gerçekleştirdiği çalışmalara tüm halkımızdan destek bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.