DİNMEYEN ACI!

Türkiye Yunanistan Nüfus Mübadelesi’nin ardından göç yolunda hayatını kaybeden mübadiller, Samsun’da Karadeniz’e atılan karanfillerle anıldı

Samsun‘da ‘Mübadelenin 99’uncu Yılı’nda düzenlenen etkinlik kapsamında mübadiller, Kurtuluş Yolu‘nda Bandırma Vapuru‘nun Samsun‘a gelişini simgeleyen ve o dönem Tütün İskelesi olarak bilinen yere inşa edilen iskelede toplandı.

BAŞKAN DEMİR’DEN MÜBADİLLERE ÖVGÜ
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, burada yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolun ilk adımı burada atıldığını ve tam da burada bugünün anısına denize karanfiller bırakacaklarını dile getirdi. Türkiye‘de mübadil nüfusun en fazla olduğu iller arasında Samsun’un yer aldığı bildiren Demir, “Bunun güzelliğini, zenginliğini en iyi bilen ve yaşayanlardan biriyim. Mübadiller bizi biz yapan değerleri tümüyle genetiğinde taşırlar. Milletimize, vatanımıza, bayrağımıza, geleceğimize aşıktırlar ve bu konuda ellerinden geleni yaparlar. Allah hiç birimize o acıları tekrar yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

ÜNER: AİLE BÜYÜKLERİMİZİ ANIYORUZ
Programa katılımda bulunan dernekler adına basın metnini okuyan Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği üyesi Melek Dirican Üner ise mübadeleden yaklaşık 2 milyon insanın etkilendiğini dile getirdi. Üner, “Mübadil olmanın acısını yaşayan çocuk ve torunları olan bizler her yıl mübadelenin yıl dönümlerinde anma ve hatıralarını yaşatma etkinlikleri düzenliyoruz. Savaş ve göç yollarında yaşamlarını yitiren aile büyüklerimizi saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz” dedi.

‘ATA TOPRAKLARINA VİZESİZ GİDEBİLELİM’
Konuşmasında, Mübadillerin talep ve isteklerini de dile getiren Üner, “Birinci kuşak mübadillerin terk ettikleri memleketlerini bir daha göremeden göçüp gittiler. Mübadil çocukları ve torunları olarak bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerimizin yaşadıkları yerleri vizesiz şekilde seyahat etmek istiyoruz. İstemleri dışı evlerini terk ederek göç yollarında yaşamlarını yitirenleri ve yeni hayatlarını kurmak için her türlü fedakarlık ve gayret ile bizleri bugünleri emanet edenler saygı ve rahmetle anıyor, çekilen acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mübadiller, daha sonra ‘Vardar Ovası’ türküsü eşliğinde Karadeniz’e karanfil bıraktı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.