‘DİRENİŞİ BÜYÜTÜYORUZ!..’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Samsun Kadın Meclisi, Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı

'DİRENİŞİ BÜYÜTÜYORUZ!..'
25.11.2022
A+
A-

Samsun’da KESK Kadın Meclisi, 25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz” ifadelerini kullandı.

'DİRENİŞİ BÜYÜTÜYORUZ!..'

10AYDA 337 KADIN KATLEDİLDİ
KESK Kadın Meclisi adına basın açıklamasında bulunan Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM) Samsun Şube Kadın Sekreteri Ayşe Anar, kısaca şunlaır söyledi:

“Geçtiğimiz 25 Kasım’dan bugüne erkek şiddeti hız kesmeden devam etmiş. Son 10 ay içerisinde 337 kadın katledilmiş, 190 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiş. 2022 yılında öldürülen kadınların yüzde on yedisi failler hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen katledilmiş. Erkek yargı her fırsatta kadın katillerine iyi hal ve haksız tahrik indirimi için gerekçe bulmaktan geri durmamıştır. Gerici, cinsiyetçi ve homofobik temelde oluşturmayı tasarladığı yeni toplumsal düzenin inşası için kadın kazanımlarını hedefe alan düzenlemeler yapan iktidar her gün erkek devlet şiddetini yeniden üreten politikalarını hayata geçirmektedir. 6284 sayılı yasa hala uygulanmamakta, hatta yasanın sağladığı haklar kısıtlanmaya çalışılmaktadır.

ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET
6284 sayılı yasanın hedefe konulması ile eril yargının cezasızlık politikaları kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü ve kadın cinayetlerini arttırmaktadır. Bizler; ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet!’ demek için kadın cinayetlerinin münferit değil, politik olduğunu haykırmak için alanlardayız.

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ
Kimliğimizi yok sayanlara, bizleri erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlara karşı emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen denetimine son vermek için alanlardayız. Ve ‘Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz.’

FITRATIMIZDA ÖZGÜRLÜK VAR
Biz kadınlar toplumsal alanın her aşamasında varız ve var olmaya devam edeceğiz. Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında da birlikte mücadele edip yılmadan hayatlarımıza ve emeğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Kadın katliamlarına, savaşlara, yoksulluğa, homofobiye, doğa ve yaşam alanlarımızın talanına karşı direnişimizden de asla vazgeçmeyeceğiz. İşyerlerimizde, evlerimizde, sokaklarda ve yaşamın her alanında birlikteliğimizden ve dayanışmamızdan aldığımız gücün kararlılığıyla bize sınırlar çizmeye çalışanlara inat ‘fıtratımızda özgürlük var!’ diyoruz.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.