Domates yüz güldürdü - Yenigün GazetesiYenigün Gazetesi
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Domates yüz güldürdü

Samsun’un Bafra İlçesi, Türkiye’nin ikinci Çukurova’sı olan Bafra Ovasında Türbe mahallesinde üreticiler aşırı talepten dolayı ilçe dışına domates sevkiyatı konusun da siparişlere yetişemediklerini söyledi.

Bu haber 02 Ağustos 2019 - 18:49 'de eklendi.

Bafra Ovasında üreticiler yaz ürünlerin hasadına devam eden Üretici Ayhan Çelik; İlçe dışına sevkiyat yapmış olduğumuz domatesin aşırı talepten dolayı siparişlerine bazen cevap vermekte zorluk çektiklerini, o yüzden siparişlere yetişemediğini belirtti

“MAHSÜL FİYATLARINDAN MEMNUNUZ”
Bafra’ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alan Türbe Mahallesinde üretici olduğunu belirten Ayhan Çelik; “Tam 50 yıldır bu sezon yaklaşık 10 dönüme yakın iki cins olan Tokat Dal ve Nergis domatesi ekimi yaptık. Bu yaz sezonun da domatese ilçe içinden olduğu kadar, ilçe dışından da aşırı talep olduğundan dolayı yetişmekte zorluk çekiyoruz. Tabi ki de bu durum bizleri şikâyetçi değil, fazlasıyla memnun ediyor. Geçen sezon da oldukça biz üreticileri fiyat konusun da oldukça memnun eden Domatesin şu an ki Samsun Büyükşehir Bafra Hal ve tarla çıkış fiyatı ise 1.20 kuruştan alıcı alıyor. Üretici olarak geçen sezon olduğu gibi bu sezon da şu anki domates fiyatından oldukça memnunuz. Domates fiyatların bu fiyatta durmayacağını tahmin ediyoruz, ilerleyen günlerde haftalarda domates fiyatlarında artış bekliyoruz.
“DOMATESE YOĞUN TALEP”
Bafra Ovası’nda domates üreticisi fiyatlardan memnun olduğunu taleplere yetişemediği söyleyen Çelik; Türkiye’nin 2. Çukur ovası olan Bafra Ovasında artık İyi Tarım Uygulamasıyla birlikte ovadan çıkan Kışlık ve Yazlık ürünlerin kalitesi 1.sınıf. O yüzdendir ki Ülkemiz ‘in her yerinde alıcı buluyoruz, yurt dışı olarak Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere de Ovamızda yetişen ürünler gidiyor. Samsun Büyükşehir Bafra Halinden olmak üzere üreticinin tarlasından günde 10- 15 TIR yüklenerek İlçe dışına Bafra’nın 1.sınıf yetiştirmiş olduğumuz domateslerin sevkiyatı aralıksız sürüyor. Yazın kavurucu sıcağında yaz ürünlerinin ve kışında yağmurlu ile soğuğun da tarlada çalışmak çok zor oluyor ama emeğinin karşılığını aldınız takdirde o kavurucu sıcaklar ve soğuklar hiç geliyor. Tek şikâyetimizin ilçemizde ve ilçe dışındaki aşırı talep edenlerin sabırsız olması neredeyse bizlere domatesleri tarladan olmadan kozak kozak toplatacaklar diyerek sözlerini tamamladı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN