EĞİTİMCİ

YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN…

2022-2023 Eğitim ve öğretim yılı 12 Eylül itibariyle başlayacak. Yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen ders başı yapacak.

Peki nasıl başlayacak yeni eğitim ve öğretim yılı?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı olumlu yönde hazırlıklar olduğu gibi, yeni tartışmalar ve sorunlarda yeni dönemde öğretmenleri, velileri ve öğrencileri oldukça zorlayacak..

      Bu yıl ilk defa ders kitaplarının yanında yardımcı ders kitapları da bakanlık tarafından ücretsiz dağıtılacak.

Yine 20. Bin sözleşmeli öğretmen ataması okulların açılışına yetiştirilecek, yeni atana öğretmenler yeni görev yerlerinde ders başı yapabileceklerdir.

Deprem güçlendirme nedeniyle ülkemizde ve ilimizde bir çok okul geçici olarak taşınması, ikametinden uzak yerlere taşınan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin okullara erişim, beslenme ve ikili eğitimden kaynaklanan bir çok sorun velileri ve öğrencileri çok zor durumda bırakacaktır.

       Ekonomik şartların zorladığı aileler çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça zorlanacaklardır.

Okul servis araçlarının ücretlerinin artışı velileri kara kara düşündürmektedir.

Son günlerde yoğun olarak tartışılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı da öğretmenlerin yeni döneme başlarken motivasyonlarını olumsuz etkileyen konulardan biridir. Uzmanlık mesleği olarak öğretmenliğe başlayan öğretmenlerin uzmanlık ve başöğretmenlik adları altında yeniden sınavlara tabi tutulması, öğretmenleri rahatsız etmiş ancak ekonomik kaygılar nedeniyle yaz boyu uzaktan eğitim yoluyla saatlerce günlerce sınavlara hazırlanmaları öğretmenleri yormuştur. Sınav sorularının çok basit olacağı açıklamaları da öğretmenleri sevindirmek bir tarafa aksine üzmüştür.

       Yeni dönemde öğretmenlerin eğitim ve öğretime hazırlık ödeneklerinin günün ekonomik şartlarına uygun artırılmalıdır.

3 yıla yakın süren pandemi süreci nedeniyle öğrencilerin okuldan, öğretmenden ve eğitimden uzaklaşması, onların yeniden yüz yüze eğitimle eğitme odaklanması ve başarılı olmaları için planlı, programlı ve disiplinli bir eğitim politikasına ihtiyaç vardır.

Mutlu okul, mutlu öğretmen, mutlu veli ve tabii ki mutlu öğrenci için yeni dönemde eğitimcilerin azami ölçüde desteklenmesi gerekir.

Yeni dönemde sağlıklı ve mutlu kalın…

 

ETİKETLER:
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
26 Ocak 2023
26 Mayıs 2022
15 Aralık 2022
22 Aralık 2022
4 Mayıs 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.