EĞİTİME DAİR

                                                                                      ÖZEL OKULLAR

Eğitim sisteminde devletin denetim ve gözetiminde faaliyet gösteren özel okullar veliler ve öğrenciler için alternatif bir seçenektir.

         Tüm Türkiye’de devletin teşviki ile özel okulların payı son 10 yılda yüzde 14’lere çıkmış, ancak son yıllarda yaşanan olumsuzlar nedeniyle bu oran yüzde 7’lere düşmüştür.

Son 2 yılda yaşanan pandemi, ekonomik sorunlar ve özel okullara devlet teşviklerinin kaldırılması sektörü zora sokmuş, birçok özel okul ya kapanmış ya da el değiştirmiştir.

       Devletin eğitimdeki yükünün önemli bir kısmını alan özel okul yatırımcıları maalesef sesini duyuramamış, ilgililer ve yetkililerden destek görmemiştir.

Eğitimdeki kalitenin artmasına, rekabet koşullarının oluşmasına zemin hazırlayan,  öğretmen ve çalışan istihdamında önemli rol oynayan bu sektörün dinlenmesine ve desteklenmeye ihtiyaç vardır.

Sorunların hat safhaya ulaştığı bu günlerde Samsun Ticaret Odası Eğitim Meslek Grubu Samsun’daki özel okul sahiplerini toplayarak, sorunlarını dinlemiş ve çözüm önerilerini rapor halinde ilgililere ve yetkililere ulaştırma konusunda duyarlılık göstermiştir.

      Özel okul sahiplerinin Samsun’da ilk defa biraya getirilmesi, dinlenmesi konusunda gösterdikleri duyarlılıktan dolayı Samsun Ticaret Odası Başkanı Zeki Murzioğlu ve Eğitim Meslek Grubu Başkanı Osman Teber’e teşekkür ediyoruz.

      Özel okul sahiplerinin en önemli talebi, süratle değişen girdi maliyetlerini karşılayabilecekleri eğitim ücretlerinin makul bir düzeyde revize edilmesidir.

Kırtasiye, yemek, personel giderleri, su, elektrik, doğalgaz v.b  giderlerinde artış oranlarının dikkate alınarak, belirlenecek fiyatlar ancak kurumların ayakta kamasını sağlayacaktır.

Bunun yanında geçmişte olduğu gibi yatırım teşvikleri, kredi imkanları, KDV , ÖTV muafiyetleri , sigorta prim destekleri de taleplerinden bazılarıdır.

Öğrencilerin, okulların hepsi devletin koruması, gözetimi ve denetimi altında olduğuna göre özel- devlet ayrımı olmaksızın desteklenmesi ve sahiplenilmesi gerekir.

Sağlıklı, mutlu ve eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
9 Mart 2023
12 Mayıs 2022
23 Mart 2023
29 Eylül 2022
20 Ekim 2022
1 Eylül 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.