EĞİTİME DAİR

                                                  2.YARIYIL BAŞLARKEN…

15 günlük tatilin ardından  yaklaşık 19 milyona yakın öğrenci bugün ders başı yapacak.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da eğitim ve öğretimde alınması gereken tedbirler ve giderilmesi gereken sorunlar var.

    Öncelikle ‘’ Güvenli Okul’’  kapsamasında okulun ve çevresinin uygun hale getirilmesi için İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgenin titizlikle uygulanması ve takip edilmesi  gerekir.

Genelgede okullara ulaşım için trafik düzenlemeleri, denetimlerine önem verilmesi özellikle de okul servis araçları ve personellerinin sıkı takip edilmesi hususları vurgulanmaktadır.

   Okul Polisi uygulaması ile okul yönetimi, Okul Aile Birlikleri ile işbirliğinin artırılarak, okul önleri ve çevrelerinin de güvenli hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Okul çevresindeki metruk binaların yıkılması, öğrencileri kötü alışkanlıklara sürükleyecek ortam ve mekanların kontrol altına alınması, uyarıcı, uyuşturucu madde ile mücadelede okul yönetimleri, Okul Aile Birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğine gidilerek, eğitim programları ve önleyici emniyet tedbirlerinin alınması sağlanmalıdır.

Eğitim ve öğretimin başarılı bir şekilde yürütülmesinde okul içi disiplin, nöbet v.b okul yönetim görevlerinin de titizlikle takibi ve denetimi gerekmektedir.

    ‘’ Sağlıklı Okul’’ sloganıyla okul ortamlarının asgari temizlik ve hijyen kurallarına uygun oluşturulması için gerekli yeterli personel ve ödeneğinde okul yönetimlerine tahsisi de olmazsa olmazdır.

Temiz okul ortamı için öğrencilere yönelik eğitim programları ve sağlıklı –temiz okul temalı sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirilmelidir.

Her anlamda başarılı bir eğitim ve öğretime ulaşılabilmesi için öncelikle sağlıklı, güvenli ve disiplinli bir okul ortamı ile  sağlanabileceği gerçeğini tüm paydaşların kabul etmesi, buna yönelik uygulamaların ve tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

Sağlıklı, güvenli ve disiplinli bir eğitim ortamında 2. yarı yılın başarılı geçmesi temennisiyle…

    Sağlıklı, mutlu ve eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
13 Ekim 2022
15 Haziran 2022
23 Mart 2023
9 Haziran 2022
20 Nisan 2022
15 Aralık 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.