EĞİTİME DAİR

EĞİTİM VE SPOR İLİŞKİSİ

Okullarda öğrencilerimizin kaliteli ve başarılı bir eğitim alabilmeleri için sağlıklı bir ruh ve bedene sahip olmaları gerekir. Bunu sağlayabilmenin yolu da sporun, sporcunun ve spor eğitmenlerinin desteklemesinden geçer.

     Okullarımızda sporun alt yapısı için açık ve kapalı spor alanlarının oluşturulması, beden eğitimi ders saatlerinin artırılması ve bu derslere etkin ve yeterli öğretmenlerin girmesine ihtiyaç vardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Norm Kadro Yönetmeliğine göre anaokulu ve ilkokul eğitim kurumlarına beden eğitimi normu verilmemektedir.Halbuki tüm spor branşlarında temel eğitim ve yetenek taramaları 4-10 yaş gruplarında yapılmaktadır.  Bu nedenle asıl beden eğitimi derslerine ve öğretmenine bu yaş gruplarında ihtiyaç vardır.

Zaten ortaokul ve lise kategorilerinde sınav kaygısı nedeniyle 8. Ve 12. Sınıflarda beden eğitimi derslerinin yapılmadığını da düşünürsek okullarda sınırlı beden eğitimi ve spor etkinlikleri yapılabildiğini görmekteyiz.

Okullarda beden eğitimi derslerinde Destekleme ve yetiştirme kurslarının açılamaması da maalesef okul sporlarının ve öğrenci-sporcularının gelişimine engel olmaktadır. Ders saatleri dışında, hafta sonları açılabilen bu kurslar spor etkinlikleri yaygınlaşması ve okul spor yarışmaları için gerekli yeterli katlımın sağlanabilmesi için de gereklidir.

Son yıllarda okul sporlarının desteklenmemesi okul spor yarışmalarına katılımların azalmasına, 3-4 lisenin ve ortaokulun katıldığı okul spor yarışmalarında rekabetin, heyecanın olmadığı sonuçları belli turnuvalara dönüşmesine neden olmaktadır.

Okul spor kulüplerinin yaygınlaştırılması, mali açıdan desteklenmesi , okul ve spor kulübü işbirliğinin artırılması okullarda eğitim ve sporun başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı nesiller, başarılı öğrenciler için sporunda etkin bir biçimde içinde olduğu eğitim ve öğretimi sistemimizi tesis etmeli , öğrenci-sporcularımızı ve beden eğitimi öğretmenlerini daha çok desteklemeliyiz.

Sağlık, mutlu ve eğitimli kalın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
31 Mart 2022
13 Nisan 2023
27 Ekim 2022
1 Eylül 2022
24 Mart 2022
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.