FATURAYI HALK ÖDEYECEK!

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin keyfi harcamalarının elektrik faturalarına eklenecek olması, vatandaşların büyük tepkisine yol açtı

11.12.2020
A+
A-

VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARTACAKLAR
Elektrik faturalarında vatandaşı çileden çıkartacak tebliğ yayımlandı. Pandemi ve ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı. Bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.

GELİRLER CEBE,GİDERLER HALKA
Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Samsun Şube Yönetimi, ‘Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nu(EPDK), sert sözlerle eleştirdi. EPDK’yı ‘şirketleri kollamaya devam ediyor’ şeklinde suçlayan EMO yönetimi, “EPDK, amacından koparılmıştır. Elektrikte serbest piyasanın tanımı, gelirler cebe, giderler halka olmuştur” açıklamasında bulundu.

 

GİZLİ OLARAK YANSITILIYOR: EMO yönetimi, dağıtım şirketlerinin yüzde 7’lik giderlerinin 2016 yılından bu yana faturalara gizlenmiş olarak yansıtıldığını savundu. EMO, uygulamanın 5 yıl daha yürürlüğe sokulmasının istendiğini açıkladı.

VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARTACAKLAR!

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin keyfi harcamalarının elektrik faturalarına eklenecek olması, vatandaşların büyük tepkisine yol açtı

Elektrik faturalarında vatandaşı çileden çıkartacak tebliğ yayımlandı. Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamaları 5 yıl elektrik faturalarına eklenecek. Böylece vatandaşın faturası kabaracak.

TÜKETİCİYİ İLGİLENDİRMEYEN HARCAMALAR
Pandemi ve ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı. Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. Bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.

HABERLEŞME, SEYAHAT, KONAKLAMA
Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki 2 ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri her 5 yılda bir yeniden açıklanıyor. Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

EMO 2015’TE DAVA AÇMIŞTI
Dağıtım ve tedarik şirketlerinin bu giderlerinin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıtılması için düzenleme çıkarılmış, Elektrik Mühendisleri Odası(EMO), bu harcamaların elektrik dağıtım ve tedarik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli harcamalar olmadığı gerekçesiyle Danıştay‘a dava açmıştı. Düzenlemeye göre, şirketlerin harcamaları elektrik faturasına dahil edilirken gelirlerinin büyük bölümü faturaya katılmıyor. Örneğin elektrik şirketleri tarafından açılan davalardan elde edilen gelirlerin yarısı şirkete bırakılıp kalan yarısı olumlu anlamda tarifeye yansıtılırken dava giderlerinin tamamı yüzde 7 artırımla faturaya ekleniyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.