Gecikmiş bir adım

Taşeronlar ile alakalı gelişmeler son derece memnuniyet vericidir diye sözlerine başlayan Usta; “Aslında gecikmiş de bir adımdır çünkü bütün siyasi partilerin kamuoyuna karşı bu konuda verilmiş sözleri vardı” dedi

08.12.2017
A+
A-

MEVSİMLİK İŞÇİLER DE KADROYU HAK EDİYOR

Taşeron işçiler için düzenlemeler yapılırken, müjde bekleyen vatandaşlardan yoğun bir şekilde mesaj ve arama aldıklarını belirten Usta; “Bunlardan bir tanesi mevsimlik, sezonluk çalışan işçiler. Bu işçiler bilindiği üzere; Ormanda var, Çay İşletmelerinde var, Şeker Kurumunda var, Millî Eğitimde var, kamuda belli yerlerde bu tür işçilerimiz var. Bunların en az çalışanının da yirmi, yirmi beş yıllık hizmeti var. Zaten belli bir zamandan sonra yeni alım yapılmadı. En fazla altı ay çalıştıkları için işten çıkartıldıkları zaman içerisinde işsizlik sigortası ödeneğinden de faydalanamıyorlar. Yeni durumda çalışma sürelerinin, dokuz aya çıkartılması söz konusu. Ancak kadro konusunda mevsimlik işçilerin de taşeronlar kadar kadroyu hak ettiklerini düşünüyorum. Kadro verilmesinin, bu düzenlemenin içerisine alınmasının çok uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

NORMAL BİR İNSANIN 2 KATI KADAR BİR ÖMÜR GEREKİYOR

Mevsimlik işçilerin emeklilikle ilgili de problemleri olduğuna dikkat çeken Usta; “İşçi altı ay devlette çalışıyor ‘Kalan altı ayda da gitsin bir yerde çalışsın.’ diyemiyorsunuz. Özel sektör firması ‘Sen ne kadar süre çalışacaksın?’ diye soruyor. ‘En fazla altı ay çalışacağım.’ dendiğinde, o altı ay için kimse iş vermiyor. Dolayısıyla, normal bir insanın 2 katı kadar bir ömür gerekiyor bu insanların emekli olabilmesi için. Bu sıkıntıları Hükûmetin dikkate alması gerekir” diye ekledi.

MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERGESİ

Usta konunun daha detaylı incelenip, sonuçlanması için TBMM’de Meclis Araştırması Açılması için girişimlerde bulunduklarını da belirtti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.