GÖZLER TMO’da

TÜİK’in ardından Tarım ve Orman Bakanlığı da fındık rekolte çalışmalarını tamamladı. Şimdi gözler TMO’nun açıklayacağı fiyata çevrildi

Hafta başında TÜİK bu sezon için tahmini fındık rekoltesini 729 bin ton açıkladı. Dün de Tarım ve Orman Bakanlığı rekolte çalışmalarını tamamladı. Bakanlık, TÜİK’in rakamından 30 bin ton fazla ile 759 bin ton olarak açıkladı. Şimdi piyasada gözler TMO’nun fiyatına çevrildi. Piyasada beklenti 50- 60 lira aralığında.

Konu ile ilgili üretici, sanayici ve ihracatçıların yaptığı açıklamalarda, “TMO bir an önce fiyat açıklarsa biz de önümüzü görelim” mesajı öne çıktı. Alınan bilgilere göre, ihracatçıları birlikleri de yapacakları toplantıda fındık rekolte tahminini açıklayacak.

İFMİB Başkanı Muzaffer Taviloğlu:
AVRUPA SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR
Birlik olarak mayıs ayında yapmış oldukları tahmini rekolte sonucunun 770 bin civarında, tüm çalışma sonucu geldiğinde ortalama 800 bin ton civarında bir beklenti var. Bu sezon iyi bir sezon olacak. Ancak sıkıntı yüzde 80 pazarımız olan Avrupa’da yaşanan ekonomik darboğaz. Satışlarda sorun yaratabilir. Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji kıtlığı büyük alıcı Alman çikolata firmalarını olumsuz etkiledi. Piyasada beklenti 50 TL civarı. Bu hem üreticiyi hem de ihracatçıyı memnun eder.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk:
53 TL CİVARI FİYAT
Yapılan çalışmalar sonucunda piyasa beklentisi zaten 750 bin tonluk rekoltede fiyat skalasını oluşturmuştu. Son 4 yıldır piyasada fiyatlar dolar kuruna endeksli belirleniyor. Bugünkü koşullarda kur baz alındığında 53 TL civarı bir fiyat olabilir. Önemli olan pazarlamak. Geçen yıl 300 bin ton ihracat ve 120 bin tonda iç piyasada tüketim oldu. Bu da 720 bin ton kabuklu fındık eder. Geçen yıldan 120 bin ton stok var. Bu yılda bu kadar pazarlarsak, gelecek yıla stok deviri olacak.

KFİB Başkanı Hasan Sabır:
ÖNEMLİ OLAN SÜRDÜRÜLEBİLİR FİYAT
Asıl açıklanacak rekoltede önemli olan sürdürülebilir bir fiyat ve ihracat destekleme politikası uygulaması. İhracatçı finansmana ulaşamıyor, resmi kredi faizleri yüzde 14, piyasada şu an yüzde 50 civarında. Sektör oyuncuları önünü göremiyor. Bir de bankalar kısıtlı veriyor. Şuan rakip ülkelerde de arz fazlası var. Uluslararası piyasada büyük alıcı olan Ferrero’nun da piyasaya girmesi, fiyat oluşumunda belirli olacaktır. Biz ihracatçı olarak fiyat oluşumuna bir şey diyemeyiz. Eylül ayı biraz stabil geçer. Çünkü sanayicinin elinde stoklar mevcut. Hem stok maliyetine katlanmak istemiyor hem de piyasa oturuncaya kadar elindeki ürünü kullanacak. 170 TL olan doğrudan destekler artırılmalı


Fındık Brokerı ve Üreticisi Osman Çakmak:

DOĞU VE BATI ARASINDA MALİYET FARKI
Geçen yıl piyasa beklentisi 30 TL civarındaydı, TMO 26,50 TL verdi. Hemen hemen geçen yıla göre bir fiyat skalası oluşur. Hesaplanan çiftçi girdi maliyetleri de 46 TL civarında. Önemli olan sürdürülebilirlik. Aldığımız duyumlara göre 50 civarı TL olabilir. Burada asıl olan bölgesel teşvik mekanizması. Doğu ile Batı arasında maliyet farkı var. Destekler ona göre verilsin.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.