‘HEDEF, TARIMSAL KALKINMA!..’

CHP’den Samsun milletvekili olmak için kolları sıvayan Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, “Samsun için tarımsal üretim vazgeçilmez seçenektir” dedi

'HEDEF, TARIMSAL KALKINMA!..'

CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, Bafra ve Çarşamba gibi Türkiye’nin en büyük tarımsal sahalarına sahip şehrinde ‘tarıma dayalı sanayi’nin en akıl kalkınma modeli olduğunu söyledi. Hayati Tosun, “Samsun ve bölgesi için tarımsal üretim modelleri vazgeçilmez seçenek olmalıdır” dedi.

OVALAR İMARA AÇILAMAZ
Samsun’un ‘Karadeniz Bölgesi’nin Çukurovası’ olarak nitelen Hayati Tosun, “Samsun’un geleceği ve ekonomisi öncelikle tarım, tarımsal sanayi ve turizme bağlıdır. 2 büyük ovamız, Dünyada ve Türkiye’de önemli tarımsal üretim kaynağıdır. Ancak buna rağmen, Bafra ve Çarşamba ovaları sürekli olarak tarıma ve imara açılmak istenmekte, burada yer alan sanayi tesisleri gaz salınımları, çevre ve hava kirliliği yaratan etkileri ile sadece bulunduğu alandaki tarımsal üretimi değil, bölgenin diğer tarım arazilerini de olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

ÜRETEN, ÇİFTÇİ DOSTU SAMSUN
Samsun’un geleceği olan tarım arazilerini tarıma kazandıracaklarını söyleyen Tosun, “Ayrıca üreticiye sağlayacağımız destek ve teşviklerle üreticinin yanında olacak, tarımsal üretimi artırarak Samsun’u ve bölgeyi üreten çiftçi dostu ve katma değer yaratan bir il haline getireceğiz” dedi.

YÜZBİNLERCE SAMSUNLU GERİ DÖNECEK
Millet İttifakı’nın ortak mutabakat metninde yer alan tüm ekonomik tespitlerin Samsun’da öncelikli uygulanması için gerekeni yapacağını söyleyen bunun gerçekleşebilmesi için çalışacağız. Bu gerçekleştiği takdirde, Samsun nüfusuna kayıtlı, ekonomik nedenlerle Samsun dışında olan yüzbinlerce Samsunlu memleketine dönecek ve güçlenen tarımsal ekonomi sayesinde tersine göç yaşanacaktır.”

MİLLET İTTİFAKI SAMSUN’UN
KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK
Samsun’un bu güne kadar sahipsiz kaldığını ifade eden CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, “Çevresindeki iller teşvik kapsamında olmasına rağmen sahip çıkılmadığı için teşvik alamayan Samsun’un kaderi Millet İttifakı’nda değişecek, üretim artacak, üretime bağlı olarak istihdam, gelir artacak, kademeli olarak refah gelecek. Çiftçiye gübre, mazot, tohum destekleri kesintisiz sağlanacak, kredi faizleri minimuma indirilecek, ürünlerinin paketleme, satış, pazarlaması için destek verilecektir” diye konuştu.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.