10 SORUDA LGS

26.05.2022
A+
A-

  1. 2022 LGS Oturumu ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS)  Sınavı 5 Haziran 2022’de düzenlenecektir. Sınavın birinci oturumu 09.30’da , ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacaktır.

  1. LGS ‘ye katılım zorunlu mu?

LGS başvuruları MEB tarafından otomatik olarak yapılıyor. Ancak öğrencilerin katılma zorunluluğu  bulunmuyor.

  1. LGS sınav giriş belgeleri yayınlandı mı?

Sınav giriş belgesi, e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden 27 Mayıs’ta açılanacak. Okul Müdürlükleri bu tarihten itibaren sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir.

  1. Öğrenciler sınava girerken yanlarında neler bulundurmalı?

LGS ‘derecek öğrenciler yanlarında geçerli olan kimlik belgelerini veya geçerlilik süresi devam eden pasaportlarını bulundurmalıdır. Ayrıca sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

  1. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için ne tür işlemler uygulanacaktır?

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazları kendileri getirmesi kaydıyla sınavda kullanabileceklerdir.

  1. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacak mı?

Sınav başladıktan 15 dakika sonra gelen öğrenciler sınava alınmayacaklardır. Öğrenciler sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında sınav salonundan çıkamayacaklar.

  1. Sınav sorularına ve sınav sonuçlarına nereden itiraz edilecek?

Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların http://www.meb.gov.trinternet adresinde yayımlanmasından itibaren geç 5 işgünü içerisinde ÖDSGM resmi internet sayfasında ( http://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.

  1. Sınavda hangi sınıf- konulardan sorular çıkacaktır?

Öğrenciler 8. Sınıfın tüm ünite ve konularından sorumlu olacaktır.

  1. Mücbir sebepten başka illerde bulunan öğrenciler ne yapmalılar?

Nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi durumlardan başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine 31 Mayıs 2022 tarihine kadar başvuru yapacaklardır.

  1. LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022’de www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.  Öğrencilere sınav sonuç belgeleri, posta yoluyla gönderilmeyecektir.

 

Sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

 

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.