‘İşçi ve işveren endişeli’

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, asgari ücret tartışmaları devam ederken, Türkiye’de “Asgari Ücretli”lerin sorununun sadece aldıkları ücretle sınırlı olmadığını söyledi

30.11.2017
A+
A-

Asgari ücretin, günün ekonomik koşulları değerlendirildiğinde, vatandaşı açlığa mahkum ettiğini dile getiren Akcagöz, “Çalışma koşulları, iş güvenliği ve özellikle mesai saatleri bakımından asgari ücretlilerin ciddi sıkıntıları var. Dolayısıyla tek sıkıntı, ele geçen para değil. Dünyanın en büyük “Köle Pazarı”nı andıran ülkemizde asgari ücretle çalıştırılan işçilerin büyük bir bölümü çok ağır şartlarda, günde en az 12-14 saat çalıştırılıyor. Çoğunun sigorta primi ya hiç ödenmiyor ya da eksik ödeniyor ve haftada ancak 1 gün tatil yapabiliyorlar. Bunların yıllık izinleri de çok sınırlı, hatta işlerinden olmamak için yıllık izin kullanamayanlar bile mevcut. “ dedi.

‘İŞSİZLİK HAD SAFHADA’
Belli sektörlerde bu ihlallerin ve sıkıntıların daha sık yaşandığını söyleyen Tufan Akcagöz, “İşçilerin bu ve bunun gibi sıkıntıları, sadece belli sektörlerde var diyemeyiz. Her sektörde bu sıkıntıları görmek mümkün. İşsizlik had safhada ve insanlar kendilerini çaresiz hissettikleri için bu duruma sessiz kalıyorlar. Ayrıca, işveren için de büyük sıkıntılar var. Onlar da, ekonominin yolunda gitmemesinden mustaripler. Asgari ücret artacak ve işçi çıkarmak zorunda kalacağız diye düşünenler var. Mesele bu kadar net. İşçi endişeli ama aynı zamanda işveren de endişeli. Mutlu bir kesim yok. Ülkenin hali pürmelali işte bu. Tayyip Erdoğan, yine eski kavgacı üslubuyla siyaset taktiği geliştiriyor. Bunu artık görebiliyoruz. Bu nedenle Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu hedef alıyor. Bırakın Kılıçdaroğlu’nu hedef almayı da, ülkeyi 15 yılda bu hale nasıl getirdiniz bunun hesabını verin.” diye konuştu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.