Kadınlar için 6 yıl erken emeklilik fırsatı! - Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Kadınlar için 6 yıl erken emeklilik fırsatı!

Doğum borçlanması ile kadınlar 6 yıl erken emeklilik fırsatı yakalayabiliyor. SGK üzerinden sigortalı olarak çalışan kadınlar, doğum yapmaları halinde erken emekli olabiliyor.

Bu haber 11 Şubat 2020 - 14:43 'de eklendi.

Kimler doğum borçlanması yapabilir? Doğum borçlanması şartları nelerdir?
Yapılan düzenleme çerçevesinde; kadınlar sigortadan sonra doğum yaptıkları üç çocuk için borçlanma yaparak 6 yıl yani 2760 gün prim kazanabiliyor. Kadınların bir aylık doğum borçlanması tutarı, 941.76 TL olarak belirlendi. Peki, doğum borçlanması şartları nelerdir? İşte, erken emekli olma şartları arasında yer alan doğum borçlanması hakkında merak edilenler…

Erken emekli olma şartlarını araştıranlara müjde. Doğum yapan kadınlar için 6 yıl erken emeklilik fırsatı bulunuyor. Doğum borçlanması adı verilen düzenlemeyle kadınlar erken emeklilik fırsatı yakalayabiliyor. Peki, doğum borçlanması şartları nelerdir? 4A, 4B, 4C kapsamında sigortalı olup doğum yapan tüm kadınlar, 2014 yılında yapılan değişiklik kapsamında yaş ve yıl sınırı olmadan erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik süresi 6 yıla kadar çıkabiliyor. Peki, işte erken emekli olma yollarından birisi olan doğum borçlanması şartları ve başvurusu hakkında detaylı bilgiler!

DOĞUM BORÇLANMASI ŞARTLARI!
Sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan önce sigorta başlangıcı olmalıdır. Hizmet akdine bağlı olarak, kamu görevlisi veya kendi iş yerinde çalışan kadınların doğumdan önce sigortalılık hallerinin tescil edilmesi gerekir.

Doğumdan sonra kadının adına prim ödenmemesi gerekir.

Borçlanılacak sürede çocuğun yaşaması şarttır.

İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

Doğum borçlanmasında farklı olarak; staj için yapılan sigorta başlangıcı emeklilikte geçerli sayılmazken doğum borçlanmasında bu tarih baz alınarak hesaplama yapılabiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının veya hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine,

Kamu görevlileri, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabilirler.

Doğum borçlanmasını ilgili kurum ve kuruluşlar üzerinden yapacak kadınların işvereninden herhangi bir belge alması gerekmez. Üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus sureti ve doğum borçlanması formu başvuru için yeterli belgelerdir. Sonuçlar ilgili kurumun sisteminde değerlendirilip olumlu olması halinde erken emeklilik koşulundan faydalanılabilir.

PRİM TUTARLARI NE KADAR?
Doğum borçlanmasında etki eden ilk faktör; o yıl belirlenen asgari ücret miktarıdır. Aynı zamanda doğum borçlanmasının alt ve üst sınırları da ödeme için etkili olan koşullar arasında yerini alır. Brüt asgari ücretin günlük tutarının yüzde 32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını verir. Bunun 7,5 katı da günlük en yüksek borçlanma tutarını ortaya çıkarır. 2020 ylı içinde doğum borçlanması ücretleri belirlenmiştir:

Bir aylık doğum borçlanması tutarı: 941.76 TL
Bir yıllık doğum borçlanması tutarı: 11. 301,12 TL
İki yıllık doğum borçlanması tutarı: 22.602,24 TL

DOĞUM BORÇLANMASI PARASI ÇEKİLEBİLİR Mİ?
Doğum borçlanması ödemeleri PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve SGK online tahsilat bağlantısından yapılabilir. Online tahsilat bağlantısına e-Devlet üzerinden erişmek mümkündür. Doğum borçlanmasının ödenme süresi bir aydır.

Bu süre içinde borçlanılan miktarın ödenmemesi halinde, başvuru iptal edilir. Bu durumda kişinin yeniden ilgili kurumlara başvurusunu yapması beklenir. Borçlanmaya konu olan miktar tek seferde tahsil edilir. Doğum borçlanması taksitlendirme ile ödenmez ancak bankalardan borçlanma için kredi çekilebilir.

Bankadan çekilen kredi bağlanan emekli maaşından kesinti yapılarak otomatik olarak ödenebilir veya kişi ayrıca ödeme de yapabilir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN