KARADENİZ’DE BİR İLK!

Samsun’da, Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) üyesi Kardez Su Ürünleri ve MM SEAFOOD Sanayi Şirketi ortaklığında Karadeniz’de ilk defa ‘Midye’ yetiştiriciliğine başlanıyor

KARADENİZ

Samsun’da ÇTB üyesi Kardez Su Ürünleri firması ile MM SEAFOOD Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Karadeniz’de bir ilke imza atarak ‘midye yetiştiriciliği’ne başladı.

Her 2 şirketin de ortağı ve müdürü olan genç girişimci iş insanı Mert Erdönmez, Karadeniz Bölgesi’nde bir ilke imza attıklarını söyledi. Erdönmez, firmalarına ait Sinop Demirciköyü ile Gerze İlçesi açıklarında bulunan 2 midye tesisinin faaliyetlerine başladığını açıkladı.

KARADENİZ

MİDYE YETİŞTİRİCİLİĞİ BELGESİ
Midye Yetiştiriciliği belgesini Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Müdür Yardımcısı Ahmet Tam, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Tülin Erdem ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Fatih Şahin’den alan Mert Erdönmez, “Kardez Su Ürünleri, MM SEAFOOD ve Sadıklar Balıkçılık firmalarımızın ortaklığında Karadeniz’de ilkleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

HEDEF, YAKLAŞIK 5 BİN TON ÜRETİM
Faaliyete başlayan tesislerin fiili kapasitesi için yılda 652 ton mahsul beklentisinde olduklarını söyleyen Erdönmez, “Bölgede faaliyete geçecek olan 6 tesisimiz de tam kapasite ile üretime başladığında toplam 6 üretim tesisinde yılda 4 bin 952 ton midye üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İLK HASAT NİSAN AYINDA
Mert Erdönmez’in firmaları, tamamlanacak 6 tesisin 3’ünde faaliyet gösterecek. Tesislerin bulunduğu alanda incelemeler yapan Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, ilk midye hasadının 2023 yılının nisan ve mayıs aylarında yapılmasının planlandığını ifade etti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.