‘KARADENİZ’DE REZERV ARTTI!..’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısının ardından Karadeniz’de yeni bir doğalgaz rezervinin bulunduğunu açıkladı

'KARADENİZ'DE REZERV ARTTI!..'

Cumhurbaşkanı Erdoğan 58 milyar metreküplük yeni rezervin Fatih sondaj gemisinin 29 Ekim’de Çaycuma açıklarında başladığı Çaycuma-1 sondajında, denizin 3 bin 23 metre altında bulunduğunu söyledi.

 'KARADENİZ'DE   REZERV ARTTI!..'

652 MİLYAR METREKÜPE ÇIKTI
Türkiye’nin bugüne kadar Karadeniz’de keşfettiği gaz rezervlerini ‘dünyanın en yetkin rezerv değerlendirme şirketine’ inceletildiğini ve rezerv miktarının 540 milyar metreküpten 652 milyar metreküpe çıktığını açıklayan, ayrıca şunları da söyledi:

“Çaycuma’nın eklenmesiyle Karadeniz’deki rezervimiz 710 milyar metreküpe çıktı. Sahadaki üretim miktarımızı kuyu sayısı, boru büyüklüğü ve kompresörler gibi unsurlar belirleyecek. Rezervlerimizin bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır. Türkiye’nin son yıllarda Karadeniz’de bulduğu doğalgazın önümüzdeki yıl borularla karaya ulaştırılması ve kullanıma alınması bekleniyor.”

Enerji Bakanı Fatih Dönmez 2026’ya gelindiğinde ülkede kullanılan gazın yüzde 25-30’unun Karadeniz’den karşılanacağını söylemişti.

 'KARADENİZ'DE   REZERV ARTTI!..'

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.