‘KATİLLERE LANET OLSUN!..’

Samsun’da, Pir Sultan Abdal Derneği, PKK’nın 33 vatandaşı katlettiği Başbağlar Katliamı’nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı, katilleri lanetledi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi Başkanı Cem Sultan Ermiş, Başbağlar Katliamı’nın 28’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ermiş mesajında, “Katledinleri saygıyla anıyor, katilleri lanetliyoruz” dedi.

28 YILDIR DİNMEYEN ACI
Erzincan’ın Kemaliye İlçesi’ne 70 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarı Barasor Vadisi’ndeki en son yerleşim merkezi olan Başbağlar Köyü’nde, 5 Temmuz 1993 günü PKK’lı teröristler tarafından 33 köylü vatandaş katledildi. 28 yıldır dinmeyen acının yıl dönümünde bir basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi Başkanı Cem Sultan Ermiş, katliamı kınadı.

SİVAS’TA DA, BAŞBAĞLAR’DA DA
AYNI KARANLIK, KANLI EL…
Cem Sultan Ermiş açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“2 Temmuz’da Sivas’ta bizleri yakan benzin bidonunu da, 5 Temmuz’da Barasor’da(Başbağlar) silahı veren de aynı karanlık, kirli ve kanlı eldir. Yaşasın halkların ve inançların kardeşliği. Başbağlar’da katledilenleri saygıyla anıyor, ülkemizi yangın yerine çeviren katilleri lanetliyoruz.”

BAŞBAĞLAR’DA NE OLDU?
5 Temmuz 1993’te, Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünü basan PKK’lı teröristler, 33 sivilin öldürüp köyü ateşe vermişlerdi. Akşam üzeri 100’e yakın PKK’lı köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü.Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.