Kemal Kılıçdaroğlu Samsun’da: Şok iddia!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugünkü rejimde hatalar var mı, yanlışlar var mı? Tabii ki var. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var” dedi.

21.03.2017
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Rejimi değiştirelim mi değiştirmeyelim mi bu da tartışabilir. Bugünkü rejimde hatalar var mı, yanlışlar var mı? Tabii ki var. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var” dedi.

‘BİR DAİRE ALIRKEN BİLE…

Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da muhtarlar, şehit yakınları, gaziler ve hemşehri derneklerinin temsilcileriyle buluştu. ‘Evet’in vebali olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kadar yetkiyi bir kişiye vermek doğru mudur bunu oturup konuşmanız lazım. Şunu düşünün: Bu kadar yetki verdiğiniz başkan hiçbir yerde hesap vermeyecek. Bu tamamen bir rejimle ilgilidir. Rejim değişikliği tek adam mı olsun demokratik sistem mi olsun, budur. Bir daire alırken ne yaparız. En azından eşimize sorarız hanımla beraber gideriz bakarız bu daireyi beğeniyor muyuz beğenmiyor muyuz diye. Evde bir karar alırken otururuz konuşuruz, çocuklar büyükse onların da görüşünü alırız. Bunlar yok arkadaşlar. Bir ailede olan danışma bir devletin yönetiminde yoksa orada devlet yoktur” diye konuştu.

‘DAVUTOĞLU’NUN ÖMRÜ YETMEDİ!..’

“Rejimi değiştirelim mi değiştirmeyelim mi bu da tartışabilir” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:  “Derseniz ki bugünkü rejimde hatalar var mı, yanlışlar var mı? Tabii ki var. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var. İhale takipçisinin Meclis’te ne işi var, yolsuzluk yapanın Meclis’te ne işi var? Siyasi ahlak kanunu çıkmak zorundadır. Sayın Davutoğlu çıkaracaktı görüş biriliğine vardık ama ömrü yetmedi. Sen misin siyasi ahlak kanunu çıkaran kapının önüne koyuldu. Yüzde 10 seçim barajı doğru değil. Niye yüzde 10 seçim barajı. Bir parti yüzde 9,99 oy alsa dahi bir milletvekili Meclis’e gelmiyor. Biz ne diyoruz yüzde bir oy alan partinin genel başkanı Meclis’e gelsin. O da çıksın kürsüden konuşsun. 1 milyon oy almış, Meclis’e bir milletvekili sokamıyor. Olmaz, bu yanlıştır. Hem milli irade diyeceksin hem de önüne duvar öreceksin. Yüzde 10 seçim barajını Kenan Evren ve arkadaşları getirdi. Onlar kimdi? Darbeciydi. Şimdi darbe kanunları savunmak ne demektir. Darbeciliği savunmak demek değil midir? Biz karşı çıkıyoruz çünkü biz darbe istemiyoruz.”

‘TRT, BİZİ NİYE ÇIKARMIYORSUN?..’

12 Eylül darbe Anayasası’na ‘hayır’ oyu verdiğini açıklayan Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle tamamladı:  “Bakın devletin forsunu kullanıyorlar, devletin arabalarını kullanıyorlar, devletin uçaklarını kullanıyorlar, devletin televizyonlarını kullanıyorlar, devletin paralarını kullanıyorlar ve ‘biz mağduruz’ diyorlar. Ya biz? Devletin parasını arabasını kullanmıyoruz. Uçaklarını kullanmıyoruz. Televizyonlar zaten bizi hiç çıkarmıyor. Yazı yazdım telefon ettik ya arkadaş bizi niye çıkarmıyorsun? Benim vergimle sen TRT’de yayın yapıyorsun, bizi niye çıkarmıyorsun? İzin alamıyorlar. Nereden izin alacaksın kardeşim. Sen tarafsız yayın yapacaksın. A’yı çıkarıyorsan B’yi de çıkaracaksın. Ama ben bu milletin ferasetine güveniyorum. Bu milletin vatan, bayrak sevgisine güveniyorum.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.