‘KÖLELİĞİ KABUL ETMİYORUZ’

Oda Başkanı Dr. Funda Furtun, “Yıllardır uygulanan sağlık politikaları hem toplumu hem hekimleri hem de sağlık emekçilerini tükenme noktasına getirdi” dedi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, sağlık sektöründeki ‘çalışma koşulları’nın her geçen gün kötüye gittiğini öne sürerek, “Hekimler artık kölelik şartlarını kabul etmiyor” dedi.

‘ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI’
Tabip Odası hizmet binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Funda Furtun, “Çalışma koşullarımız her geçen sene daha da ağırlaşırken, gelirlerimiz eridi. Sağlıkta şiddet ve hukuksuzluklar hayatımızın her anına girdi. Pandemi döneminde de artan iş yükü ve hastalık riski; sağlık emekçilerinin tükenmesine ve ölmesine neden olurken, buna sebep olanlar ‘hakkınız ödenmez diyerek’ süreci sahte alkışlarıyla geçiştirmeye çalıştılar. Ancak ne bu sahteliklere ne de kölelik düzenindeki çalışma şartlarımıza tahammülümüz kaldı” ifadelerini kullandı.

‘ALGIYI BIRAKIN GÖREVİNİZİ YAPIN’
Başlattıkları mücadelenin her geçen gün büyüdüğünü öne süren Furtun, “Bu mücadele kararlılığımız ve birlikteliğimiz; mesleğimize ve geleceğimize dair umutlarımızı da yeşertiyor. 15 Aralık G(ö)REV’imizde ülkenin dört bir yanından hekimlerle, sağlık emekçileriyle beraber iktidarı uyarmıştık. Büyük bir dayanışma ve umutla, çalışma koşulları için özlük hakları için gelecekleri için iş bırakan hekimler ve sağlık emekçileri olarak iktidarı bir kez daha ikaz ediyoruz. Algı yönetimini bırakın ve görevinizi yapın” dedi.

EYLEMLER ARTARAK DEVAM EDECEK
Medya önünde hekimlere ‘büyük müjde’ olarak duyurulan hekim maaşlarıyla ilgili düzenlemenin mecliste geri çekildiğini hatırlatan Funda Furtun, “Emeğimiz sizin oyuncağınız değildir. Kendi getirdikleri tasarıyla yapacakları sınırlı iyileştirmeye bile tahammül edemeyip geri çeken anlayışla mücadelemiz artarak devam edecektir. Hekimler kölelik şartlarını kabul etmiyor, etmeyecek. Hak ettiklerimizi alana kadar mücadelemiz ve eylemlerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.