Maliye Bakanı Ağbal’dan asgari ücret açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu vatandaşı aldatmamaya çağırıyorum. Samimi olmaya, dürüst olmaya çağırıyorum. Burada rakamlar ortada. Eğer gücü yetiyorsa bu rakamların karşısına rakam koyar.” dedi

Ağbal, Afyonkarahisar’da, Ticaret ve Sanayi Odasında iş adamlarıyla  yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari  ücretle ilgili vaadini sorması üzerine Ağbal, bu açıklamayı ve bir iş adamının  buna gösterdiği tepkiyi duyduğunu söyledi.

“İLAVE YÜKÜ NEREDEN KARŞILAYACAĞINI DA AÇIKLAMAK DURUMUNDA”

Gazetecilerle birtakım rakamları paylaşan Ağbal, şöyle konuştu: “Şu anda net asgari ücret1603 lira. Bunun işveren maliyeti 2 bin 384  lira. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi asgari ücreti 2 bin 200 liraya  çıkarırsak bu durumda işverene maliyeti brüt 3 bin 41 liraya çıkıyor. Yani 656  lira işverenin yükü artıyor. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu, ‘düzenlemeyi yapacağım  işverene de buradan hiçbir maliyet gelmeyecek. Çünkü ben vergileri almayacağım’  diyor. Kastettiği vergi, bildiğimiz gelir vergisi, damga vergisi. 2 bin 200 lira  üzerinden asgari geçim indirimi uygulaması yapıldıktan sonra bekar bir asgari  ücretlinin ödediği gelir vergisi 155 lira, damga vergisi ise 19,6 lira.  Topladığımızda 174 lira. İşverene brüt maliyeti 656 lira artmıştı. Vergilerden  vazgeçilse 174 liradan vazgeçiliyor. Sayın Kılıçdaroğlu, hala arada 481 lira  işverene gelecek bir yük var. Dolayısıyla burada herhalde 481 lira gelecek ilave  yükü nereden karşılayacağını da açıklamak durumunda.”

“KILIÇDAROĞLU DOĞRU OLMAYAN BİR ŞEY SÖYLÜYOR”

Ağbal, aradaki farkın nereden karşılanabileceği, kamuya gelecek  maliyeti ile yapılmak istenenin gerçekle uyuşmadığını belirterek, şöyle devam  etti: “Kılıçdaroğlu anlaşılıyor ki vergi mevzuatından uzak kalmış. Şu anda  asgari ücretli üzerindeki gelir vergisi oranı yüzde 25 değil, yüzde 15. Bu da  nominal vergi oranı. Asgari geçim indirimi uygulaması vergi oranlarını efektif  olarak önemli ölçüde aşağı çekiyor. Bir asgari ücretli bordro hesabında yüzde 15  hesaplansa da asgari geçim indirimi tutarları da bundan düşülüyor. Evli ve çocuk  sahibiyse çocuk sayısı arttıkça ödediği vergi düşüyor. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu,  doğru olmayan bir şey söylüyor. Asgari ücret üzerindeki gelir vergisi oranı yüzde  25 değil, yüzde 15.”

Yıl içinde net asgari ücretin değişmemesi ve yaşanacak artışları da  telafi edecek bir düzenleme yaptıklarını anlatan Ağbal, “Eylül-ekim aylarında  ücret toplam artsa bile ‘yüzde 15 nominal vergi geçmesin’ diye devlet olarak biz  vergimizden vazgeçtik. Nominal vergi 15, Kılıçdaroğlu 25 diyor, yok öyle bir  şey.” diye konuştu. Ağbal, AK Parti’nin getirdiği düzenlemeyle asgari geçim indiriminde  hesaplanan vergiden, asgari geçim indirim tutarlarının düşüldüğünü belirterek,  buna göre bekar bir asgari ücretli çalışanın vergisinin, yüzde 5,3’e düştüğünü  kaydetti.

YAKLAŞIK 9,2 MİLYON ÇALIŞANA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Ağbal, evli çocuk sahibi çalışanın durumunda ise bu oranların hızla  azaldığını belirterek, “Yüzde 1’e düşüyor. Evli ve 3 çocuklu asgari ücretli  çalışan kardeşimiz ‘0’ gelir vergisi ödüyor, yüzde 25 ödemiyor. Dolayısıyla vergi  ile Sayın Kılıçdaroğlu’nun oran bilgisi yanlış. Herhalde kendisini yanlış  bilgilendirmişler. Maliyeci ama kendisi baksaydı böyle söylemezdi, yanlış bilgi  verilmiş. Bugün bu 656 liralık maliyetin karşılanması noktasında şu anda  yürüttüğümüz bir asgari ücret desteği uygulaması var. Yaklaşık 9,2 milyon çalışan  için bu ödemeyi yapıyoruz. 100 lira olarak yapıyoruz. Kılıçdaroğlu diyor ya ‘Hiç  kimseye 1 kuruş burdan ilave maliyet gelmeyecek’ Demek ki 656 liralık maliyetin  tamamını o zaman kamunun karşılaması lazım. Burada 9 milyon 200 bin kişiyi 656  lirayla çarparsak bir de bunu 12 ay çarpmamız lazım. Yaklaşık bunun maliyeti 72  milyar lira. Yani şöyle olacak herhalde bir yerden petrol bulmadıysa Sayın  Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına göre 80 milyar liralık bir kaynağı bir şekilde bu  milletin ödemesi lazım. Yani işveren ödemeyecek ama herhalde bunu birisi  ödeyecek.” ifadelerini kullandı. 2018’de Sosyal Güvenlik Kurumunun, açık finansmanı için 35 milyar lira  ödeme yapacaklarını anlatan Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütçeden şimdi Kılıçdaroğlu’nun hesabını yaparsak demek ki 35  milyarın üzerine 80 milyar lira daha ilave edeceğim. 80 milyar lira, yani Sosyal  Güvenlik Kurumunun açık finansmanını yaklaşık olarak nerden bakarsanız bakın 115  milyar liranın üzerine getireceğim. Şimdi ben iyi anlıyorum 90’lı yıllarda bu  Sosyal Güvenlik Kurumunun niye batırmışlar. Hesap kitap yapılmadan afaki meydan  okumalarla Sosyal Güvenlik Kurumu zamanında batırılmış. Hala bugün Sosyal  Güvenlik Kurumu geçmiş dönemlerin hatalarının ve yanlışlarının bedelini ödüyor.  Millet olarak ödüyoruz. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu vatandaşı aldatmamaya  çağırıyorum. Samimi olmaya, dürüst olmaya çağırıyorum. Burada rakamlar ortada.  Eğer gücü yetiyorsa bu rakamların karşısına rakam koyar.” Ağbal, daha sonra kent merkezindeki esnafı ziyaret etti. “İkramiyeni  aldın mı?” diye sorduğu bir emekli vatandaş, Ağbal’a, “Bin lira aldım. Allah  devlete, millete zeval vermesin” diyerek sarıldı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.