NEFESLERİ KESTİ!

Samsun’un Salıpazarı İlçesi’nde, selin ardından yaralıları kurtarma ve kayıpları bulma tatbikatı gerçekleştirildi

Samsun Sağlık Müdürlüğüne bağlı UMKE ekipleri ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne(AFAD) bağlı ekiplerce, Salıpazarı İlçesi’nde Terme Çayı kenarında arama kurtarma ve alanda sağlık hizmetleri konulu tatbikat düzenlendi.

 

SENARYO GEREĞİ, AŞIRI YAĞIŞ!
Tatbikata Samsun, Ordu ve Amasya’dan 64 UMKE personeli, AFAD’tan 45 personel ile Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi katıldı. Tatbikatta senaryo gereği, Samsun’un doğu ilçelerinde metrekareye 130 kilogram yağış düşmesi sonucu sel meydana geldi.

ACİL EKİPLERİ SEL BÖLGESİNDE
Yağıştan etkilenen Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yaralı olarak dere kenarında bulunan 2 kişinin kurtarılması için çalışma yapılırken, kayıp 8 vatandaşın da dere yatağında mahsur kaldığı bilgisi alındı. 112 Acil Çağrı Merkezi’nin aldığı ihbar üzerine olay yerine AFAD, UMKE, ambulans, belediye ekipleri ile emniyet arama kurtarma ve diğer ekipler yönlendirildi.

Terme Çayı yatağındaki köprü civarında AFAD ekipleri, dört lokasyonda arama kurtarma çalışması başlattı. Afet bölgesine UMKE ekiplerince şişirilebilir sahra hastanesi kuruldu, afetzedeler ilk müdahalenin ardından ileri tetkik ve tedavileri için il genelindeki hastanelere aktarıldı.

MÜDÜR ORUÇ: BAŞARIYLA TAMAMLADIK
İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, tatbikatın ardından yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nde aşırı yağışlar nedeniyle sık sık sel felaketi yaşandığını hatırlatarak, ekiplerin sürekli hazır olması için düzenlenen tatbikatı başarıyla tamamladıklarını kaydetti.

Sibel TOPAL

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.