‘ÖRNEK’ UYGULAMA!

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz yaşama destek olmak adına çevrenin korunması konusu önceliğimiz olmaya devam edecektir” dedi

Samsun’da İlkadım Belediyesi ‘Atık Toplama Merkezi (ATOM)’ uygulaması ile ilçede belirli kategorideki atıklar toplanmaya başlandı. Gün geçtikçe de ilçe halkının sahiplendiği “Getir Atığını Al Harçlığını” projesi ile vatandaşlar biriktirdiği geri dönüşebilen materyalleri atık toplama otobüsü aracılığıyla nakde çeviriyor.

LİTRE BAŞINA ÖDEME YAPILIYOR
Ambalaj atıkları ve bitkisel atık yağlar gibi geri dönüşüm atıkların kilogram ya da litre başına TL karşılığı olan paralar vatandaşlara ödendiği gibi elektrik elektronik atıkları ve atık pilleri mobil atık merkezi olarak kullanılan sistem sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlanmanın yanı sıra doğal kaynaklar da korunuyor.

ATIKLAR YERİN ALTINA GÖMÜLÜYOR
Atık Toplama Merkezi (ATOM) aynı gün içeresinde 2 farklı mahallede vatandaşların ayrıştırdığı atıkları çöpe atmadan geri dönüşüme kazandıran uygulama hakkında konuşan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Ülkemizde toplanan atıkların düzenli depolama tesislerinde yerin altına gömüyoruz. Doğada çözünmeyen bazı malzemeler yüzyıllar boyunca bozulmadan doğada kalıyor” dedi.

İLKADIM HALKI BİLİNÇLENDİRİLİYOR
“Bu uygulamanın hayata geçirmemizde 2 önemli sebebimiz var” Demirtaş, şöyle devam etti:

“Birincisi, atıkların insana ve doğaya vereceği zararlar, diğeri ise geri dönüşümü olan materyallerin evsel atık çöple birlikte heba olmasını engellemek istiyoruz. Biz İlkadım ilçemizde günde 350 ton çöp kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızı başlatmış olduğumuz ‘Getir Atığını Al Harçlığını’ projemizle bilinçlendirip sıfır atığa teşvik ederek, biriktirdikleri kağıt, plastik, karton gibi ürünleri semt pazarlarında konumlandırdığımız ‘Atık Toplama Merkezi’mize getirerek nakde çevirip pazar alışverişlerine katkı sağlamak. Hedefimiz çöpleri ayrıştırılarak ekonomiye kazandırmak.”

ÇEKİLİŞLER VE SÜRPRİZ HEDİYELER
Bu projeden belediyenin parasal kazancı olmadığının altını çizen Belediye Başkanı necattin Demirtaş, ilerleyen zamanlarda çekilişler düzenleyerek sürpriz hediyeler verileceğini söyledi.

GETİR ATIKLARI, AL PARANI
ATOM’a getirilecek atıkların kilosundan kazanılacak nakit para ise şöyle:

Karton kilo 1,5 TL, kitap kilo 2 TL, pet şişe kilo 7 TL, naylon kilo 4 TL, hurda teneke kilo 3,5 TL, plastik kilo 4 TL, kasa kilo 3 TL, karışık kilo 3 TL, cam kilo 0,10 TL ve bitkisel atık yağın kilosu da 5 TL.

Fatma DİNÇ

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.