‘ORTA ASYA’ AÇILIMI!

Beraberindeki heyet ile birlikte Özbekistan’a giden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Türk dünyası ile mevcut bağlarımızı daha da güçlendiriyoruz” dedi

'ORTA ASYA' AÇILIMI!
27.01.2023
A+
A-

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk ve Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, akademik ve uluslararası iş birliği kapsamında Orta Asya ülkelerinden Özbekistan’a gitti.

TAŞKENT’TE ÜNİVERSİTE ZİYARETİ
Ziyaret, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Alfraganus Üniversitesinin (Alfraganus Universitet) organizasyonu ile gerçekleşti. Ziyaret çerçevesinde ilk olarak Özbekistan’ın hızla gelişen yeni üniversitelerinden Alfraganus Üniversitesi ziyaret edildi. Ziyaret programı doğrultusunda Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Farmankul T. Egamberdiyev ile yapılan görüşmeye ev sahibi üniversitenin rektör yardımcıları, dekanları ve Mütevelli Heyeti temsilcileri katıldı.

DİJİTAL TEKNOLOJİ ORTAKLIĞI
Görüşmede Alfraganus Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan tıp fakültesinin gelişimi ve Üniversitenin dijitalizasyonu, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi alanlarında OMÜ’nün sunacağı imkânlar ele alındı. Buluşmada araştırma üniversitesi adayı olarak OMÜ’nün, araştırma geliştirme (AR-GE), teknolojik yatırım ve dijitalleşmeyi geleceğin dünyası için en önemli temalar olarak gördüğüne dikkat çeken Rektör Ünal, Alfraganus Üniversitesi ile de dijital teknolojiler ve inovatif alanlarda uzun soluklu ortaklığı hedeflediklerini kaydetti.

TÜRK DÜNYASI İLE DİYALOG
Rektör Ünal, her iki üniversitenin bilgi ve fikir akışından doğacak sinerjinin yeni ufuklar açacağını vurgularken, aynı zamanda Türk dünyası ile mevcut diyalog ve bağı daha güçlendirip pekiştireceğini dile getirdi. Rektör Ünal ayrıca, her iki üniversite arasında akademik ve kültürel ilişki ve iş birliğinin daha da derinlik kazanması adına nelerin yapılması gerektiğine dair düşünce ve değerlendirmelerini de ev sahibi üniversitenin yetkilileriyle paylaştı.

ADINI ASTRONOM FERGANİ’DEN ALMIŞ
Ziyarette, iki üniversite yetkilileri arasında gündeme gelen iş birliği konuları, imzalanan anlaşmayla resmiyet kazandı.
Adını, Batı dünyasında Alfraganus olarak bilinen ve 9’UNCU yüzyılın en ünlü Türk Müslüman astronumu Fergânî’den alan Alfraganus Üniversitesi, Özbekistan’ın en genç ve inovatif üniversitelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.