Otizm değil onu tanımamak engeldir

Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Galip Öztürk Ortaokulu ve Doğan Kaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından etkinlik düzenlendi.

02.04.2018
A+
A-

Bafra Galip Öztürk Ortaokulu toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte “Birlikte Farklıyız Paylaştıkça Aynıyız” Projesi kapsamında çeşitli etkinlikler yapıldı. Programda konuşan Doğan Kaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Dursun Dündar, “Projesi kapsamında burada Bafra’da otizmin farkındalığına bir katkı daha vereceğiz. Bir katkı diyorum çünkü Bafra’mız tüm kuruluşları ve basınıyla otizmin farkındadır. Ve onlar için Bafra’da hiçbir engel yoktur. Her yıl Nisan ayı tüm dünyada Otizm Farkındalık Ayı olarak kutlanmaktadır.

Dünya otizm farkındalık etkinlikleri çerçevesinde başta otizmle ilgili bilgilendirmeler olmak üzere birçok etkinlik düzenlenir. Birleşmiş Milletlerin 2007 yılında Dünya Otizm Farkındalık Ayı ilan ettiği. 2 Nisan’dan başlayarak bir ay boyunca tüm dünyada otizmle ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılarak ve sorunlara çözüm bulma yolları araştırılır. Bizde bu kapsamda bu gün 2 Nisan Otizm Farkındalık Gününde çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Okulumuzu çeşitli kurumlarca ziyaret edilecek bizler tarafından ziyaretler düzenlenecek ve bu çalışmalar 2 Nisan 2 Mayıs Otizm Farkındalık Ayı” münasebetiyle 2 Mayısta Samsun çapında yürüttüğümüz afiş yarışması ödül töreni ve çocuklarımızın gösterisi ile son bulacak” dedi.

OTİZM DEĞİL ONU TANIMAMAK ENGELDİR

Dündar`ın ardından konuşan Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, “2 Nisan 2 Mayıs Otizm Farkındalık Günü haftası‘’ Otizm geleceği tehdit ediyor. Otizm değil onu tanımamak engeldir. Siz değerli ailelerimiz değerli annelerimiz bütün iş sizlerin hamilelik döneminizde sizlerin daha dikkatli olmanız, gerekmektedir. Bu çocuklarımız dünyaya gelmeden doktorlarımızın kontrollerinden geçerek gelebilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için fedakarlılıkla uğraşıyorlar. Devletimizin Otizmi farkındalıklarında çocuklarımıza daha çok önem vermektedir. Bu konuda sosyal aileler politikalar bakanlığımızda otizmli çocuklarımızın üstüne titremektedir. Siz değerli öğretmenlerimiz sizlerin fedakarlığıda tartışılamaz sizlerde bu çocuklarımıza kendi çocuklarınızdan daha çok hizmet edip topluma kazandırmak için sizlerin de gayretlerinize teşekkür ediyorum. Otizm Farkındalık Haftası etkinliklerinde siz değerli öğretmenlerimiz ve siz otizm çocuklarımızın değerli aileleri 2 Nisan 5 Mayıs otizm farkındalık haftanız kutlu olsun” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.