‘OYUNA GELMEYECEĞİZ!..’

Samsun’da siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen ‘Onur Anıtı’na Sahip Çıkıyoruz’ etkinliğinde, “Provokasyonlara, tezgahlara rağmen birlikteyiz, bir olacağız” mesajı verildi

Samsun‘da, Milli Mücadele’nin simge eserlerinden, Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na yönelik saldırının ardından binlerce kişi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin başlattığı ‘anıta saygı’ nöbeti, 4’üncü günde marşlar eşliğinde sona erdi.

İSTİKLAL MARŞI VE GENÇLİĞE HİTABE
Atatürk Anıtı‘na urgan asılarak saldırı düzenlenmesine tepki gösteren siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların anıt önünde nöbeti sürüyor. Onur Anıtı’na Sahip Çıkıyoruz etkinliğinde bir araya gelen vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

‘AYNI BAYRAK ALTINDA YAŞAYACAĞIZ’
Etkinliğe, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, DEVA Partisi, Memleket Partisi ve Adalet Partisi üyeleri, Samsunspor Taraftarlar Grubu, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklaması okuyan Özlem Kanoğlu, “Bir tezgah peşinde koşanlar, ülkemizde dönem dönem olağanüstü durumlar oluşması için çaba sarf edenler bilmeli ki bizler aynı vatan toprağında, aynı bayrak altında farklı düşünceleri ve inançları birbirimize saygı çerçevesinde yaşamaya devam edeceğiz. Hangi provokasyon olursa olsun, yine birlikteyiz ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

‘BİR DAHA TEKRARI OLMASIN DİYE…’
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise “Bu bir Türkiye Cumhuriyeti’ne saldırıdır. Mustafa Kemal Atatürk’e saldırıdır. Samsun ve Türkiye’nin birliğine saldırıdır. O nedenle Samsunlular kendi birliklerine sahip çıkıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri bizi bir arada tutuyor. O nedenle bu saldırıyı önemsiyoruz. Kimse böyle bir saldırıya yeltenmesin. O nedenle bir daha tekrar olmasın diye kararlı bir şekilde kadın, erkek, genç, yaşlı herkes burada Ata’sına ve onun ilkelerine sahip çıkıyor” diye konuştu.

2 KİŞİ TUTUTLANMIŞTI
Olay, perşembe günü, İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı‘nda meydana geldi. Parka ciple gelen 2 kişi, Onur Anıtı’na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı. Çevredekiler tepki gösterince şüpheliler, ipi olay yerinde bırakıp kaçtı. İhbar üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti. Plakadan yola çıkan polis, 13 ayrı suçtan toplam 38 dosyalarının bulunduğu ortaya çıkan kuzenler Celal Rahman Fidan (39) ve Batuhan Fidan’ı (25) yakalayıp gözaltına aldı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.