ÖZ MOTİVASYON

08.02.2021
A+
A-

İnsanların hayatında özellikle iş hayatında veya çalıştığınız iş yerinde patronunuz veya müdürünüz ya da patron sizseniz. Mutlaka hep hayal kurarsınız. Ve sürekli sizlerden proje istenir. Örneğin bir inşaat projesi, yatırım projesi, enerji projesi…… gibi. Dünyada da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda internet çılgınlığı gibi bir proje çılgınlığı oluştu. Ben size projenin ne anlama geldiğini öncelikle anlatmak istiyorum.

Proje kelimesi bizim dilimize Fransızca’dan geçmiştir.

Türkçe karşılığı ise Tasarım demektir. Aslında yaptığımız iş bir tasarımdır.

Yani düşündüklerinizi, hayallerinizi bir vitrinde sergilemektir. Ben şahsım olarak ‘’öz eleştiri bu,, proje kelimesini çok kullanmak istemiyorum. Ama maalesef ki yazışma dili bu olduğu için katlanıyorum.

Neyse ben yine projeden devam edeyim. Evet proje;

Her olay, her iş, her uğraş bir proje oldu artık. Kısacası her şey proje oldu. Açıkçası merak ediyorum. Bugüne kadar yapılan projelerin ne kadarı devam etti.

Beni bu konuda çok arayan oluyor. Hakan bey proje var mı. Soruyorum ne yapacaksın. Ağabi hibeler çıktı. Bizde faydalanalım. İyi peki diyorum. Bir sürü profesyonel firma var. Gerçekten işini bilen onlara yaptır diyorum. Sonrasını takip etmiyorum. Çünkü çoğunun projesi geçse de bir süre sonra mutsuz sonun başlangıcı olacağını hissediyorum. Bunu neden anlattım. Ben 25 yıldır sahadayım. Birçok proje yaptım. Uyguladım, bazısında başarılı oldum. Bazılarında olamadım.

Ve sonuçta şunu öğrendim. Eğer projenin içinde değilsen, özellikle projeye motive olamamışsan mutlaka hata yapıyorsun. Aslında bana göre yaşadığım tecrübelerim okuduklarım bana proje başarısında 3 şey öğretti;

-Motivasyon

-Proje dili

-Ekip ruhu

Yani bir projeye başlamak için, O projeyle ilgili iyi veya kötü geçmişte edinmiş olduğunuz bir tecrübenizin, iyi bir kurgunuzun ve hepsinin bütünleştiği bir motivasyonunuz yoksa bence bulaşmayın.

Proje dili; projenizi yazabilmek için, bolca yayınlar okumanız, bolca kitap okumanız, hayallerinizi kağıda dökebilmeniz, proje dilini yani kalbini oluşturur. Projenin sonunda sonucunda nereye çıkacağını doğru hesap etmelisiniz.

Ekip tek vücut gibidir. İyi bir ekiple çalışırsanız. Başarı yakındır.

Yine unutmayın iyi proje bütçesi çok olan, çok kazandıran proje değildir. Proje farkındalık yaratmalıdır. Başarılı proje dalınızda kimsenin cesaret edemediği ve sizin hayal edip, motive olduğunuz şeyler asıl projedir.

Sürekliliği olan, her yerde farkındalık yaratan projeler iyi projedir.

İyi bir profesyonel, yaptığı projelerde proje bütçesini kendisi yaratabilmelidir. Bunu başarabiliyorsanız. O zaman gerçek proje budur işte.

Not: Yukarıda anlattıklarım tamamen kendime ait düşüncelerdir. Kimseyi etkilemek veya kötülemek asla asla düşüncem değildir.

Hakan TEMUR

Veteriner Hekim

ETİKETLER:
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.