‘POLİSLER NİYE İNTİHAR EDİYOR?’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun’da partisinin Çarşamba ilçe binasının açılışında, ‘Polis intiharlarının’ sebebini sordu

Demokrasi ve Atılım Partisi(DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde partisinin ilçe binasının açılış törenine katıldı. Babacan, burada yaptığı konuşmadı, hükümeti sert sözlerle eleştirdi ve ülkede son yıllarda polis intiharlarının artmasının sebebini sordu.

SÜLEYMAN SOYLU ÜZERİNDEN YÜKLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a seslenen Ali Babacan, “Sayın Erdoğan ağır iddiaların yükünü çekiyor. Sayın Erdoğan’a soruyorum: Ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevlendirdiğiniz kişinin kendisinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız? Ülkenin huzurunu sağlamakla görevli bir kurumun başında olan kişinin ülkenin huzurunu bozmasına susacak mısınız? Şaibelerin ortasındaki bu ismin yükünü daha ne kadar taşıyacaksınız? Yoksa krizlerin ortağı sayın Bahçeli’yi hükûmet sözcüsü olarak mı atadınız? O daha çok konuşuyor. Bu şahısla ilgili tasarruflarınızı sayın Bahçeli’den mi duyacağız?” sorularını yöneltti.

EMNİYETTE AMİR BASKISI, MOBİNG, TEHDİT…
Türkiye‘de emniyet teşkilatında son dönemde ağır çalışma şartlarının yaşandığını öne süren Ali Babacan, “Amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz intihar ediyor. Polisimizi intiharın eşiğine getiren sebepleri sorguluyoruz. Son 5 yılda kaç polis memurumuz intihar etti? İntiharın altında yatan gerçekler nedir? Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmayı yapıyorsunuz? Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor? Polislere psikolojik destek sunmak için, polis rehabilitasyon merkezleri kurmayı düşünüyor musunuz? Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için hangi çalışmayı yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

‘HAZİNE BORCUNU GEZİCİLER Mİ ÇIKARDI?’
“Taraflı cumhurbaşkanı ve akraba bakan göreve başladıktan 2 sene sonra Hazine’nin borcu 2 trilyonu geçti” diyen Babacan, “2013’te Gezi olaylarını çıkaran mı Hazine’nin borcunu 2’ye katladı? 2019’dan 2020’nin eylülüne kadar 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır sattılar. 2016’da Çukur eylemlerini yapanlar mı bu ülkenin dövizlerini sattı? Neyi, neyle karıştırıyorsunuz? Gezi olaylarını çıkaranlar mı, çukur eylemlerini yapanlar mı faizi yüzde 19’da tutuyor?”

‘ÇETELER, MAFYA, KAÇACAK DELİK BULAMAYACAK’
Ali Babacan, açıklamaların son bölümünde ise şunları söyledi:

“Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını çetelere, suç örgütlerine peşkeş çektirenlerin önünde duracağız. Devlet yönetiminde yozlaşmayı, devlet görevlilerinin yasal olmayan işlere bulaşmasını, usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların sıradanlaşmasını tarihin çöplüğüne göndereceğiz. DEVA iktidarında çete, mafya kaçacak delik bulamayacak.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.