RANTSAL DÖNÜŞÜM!..’

Samsun’da Gülsan Sanayi esnafını ziyaret eden CHP heyeti, Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını eleşterdi

CHP Samsun İlBaşkanı Fatih Türkel, beraberinde İl Başkan Yardımcıları Nizam Akman, Eyüp Odabaş, Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay ve bir grup partili ile birlikte Gülsan Sanayi Sitesi’ni ziyaret etti. Gülsan’ın taşınmasıyla ilgili yapılan çalışmaları eleştiren CHP’liler, “Kamulaştırma ve taşınma çalışmaları esnafı mağdur etmiştir” dedi.

TARTIŞMANIN FİTİLİ ATEŞLENDİ
Beraberindeki partililerle birlikte esnaf ziyaretleri yapıp sorunları dinleyen CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, daha sonra yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Yıllardır kaldırılması gündemde olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, Kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesinin önerisi, kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadım Toybelen mevkii taşınma alanı olarak tespit edilmiştir. Açıklanan kanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayii sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediye iş birliğine devir edilmiş, asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir.

ESNAFA ‘ALACAKSIN’ DAYATMASI
Gülsan Sanayi Sitesi’nde belirlenen kamulaştırma bedeli 2000 tl/m2 dir. Yani ortalama 100m2’lik bir dükkâna TOKİ 200 bin TL şehrin son kupon arazisinde para ödenmek isterken, Toybelen’de aynı metrekarede olan dükkânı 344 bin TL esnafa, ‘alacaksınız’ dayatması yapmaktadır.

ESNAFA ABA ALTINDAN SOPA
TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi, kurulan kooperatifi devre dışı bırakmış, yapılan binalar esnafın görüş ve önerileri alınmadan ben yaptım siz kullanacaksınız söylemi ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca eski kararda Toybelen’den dükkân alacakların Gülsan’da esnaf olma şartı varken, ‘344 bin TL’ye almaz iseniz başkasına satarız’ diye esnafa aba altından sopa gösterilmektedir.”

‘KAÇ PARAYA KAPATTINIZ, BİLİYORUZ’
Açıklamalarının son bölümünde, “Biz Toybelen’de kimlerin O arsaları köylüden kaç paraya kapatıldığını biliyoruz” ifadesini kullanan Fatih Türkel, ayrıca, “Pandemi sürecinde esnaf can çekişiyor. Geç değil gelin esnafımızı dinleyin. Ben yaptım oldu anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz. Gülsan’ın mevcut yerini biçtiğiniz değerin onlarca katına ranta açar iken esnafımızı ezmeyin. Binlerce esnafın, ustanın, çırağın, mal sahibinin, kiracının hakkına sahip çıkın” çağrısında bulundu.

Sibel TOPAL

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.