‘RESMİ İLAN’ TEPKİSİ!

İYİ Parti Samsun Milletvekili Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanlar için hala fiyat açıklamamasına tepki gösterdi

TBMM Genel Kurulunda söz alan Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumu’nun(BİK) resmi ilanlar ile ilgili fiyat açıklamamasına tepki gösterdi. Usta, “Yerel gazetelerin yaşaması için bu ilanlar son derece önemli” dedi.

HALA NEDEN AÇIKLANMADI?
Erhan Usta, BİK‘in ulusal ve yerel gazetelere her yıl yayımlanan resmî ilanlar için bir fiyat açıklaması gerektiğini, bu fiyatın hâlâ açıklanmadığını söyledi. Usta, “Yıllardan beri her yıl aralık ayında açıklanan bu fiyatlar şubat ayına gelmemize rağmen niye açıklanmadı?” diye sordu.

GAZETELER MAĞDUR OLUYOR
Erhan Usta, “Bu ilanlar özellikle yerel gazeteler açısından son derece önemli onların hayatını sürdürebilmesi açısından fakat buna rağmen hâlâ bu belirleme yapılmamış. ‘Niye yapılmadı?”‘ diye araştırdığımızda, genel kurul toplanamamış. Ee, genel kurul niye toplanamamış? Hükûmetin temsilci olarak 12 isim bildirmesi gerekiyor. Hükûmet, karar veremedi herhâlde ki bu rejimde, bu hızlı adım atılan rejimde bu 12 ismi bildirmediği için Genel Kurul toplanamıyor, Genel Kurul toplanamadığı için yeni fiyatlar belirlenemiyor ve başta yerel gazeteler olmak üzere bütün yerel ve ulusal gazeteler bu anlamda mağdur oluyor” diye konuştu.

DÜZENLEME YAPILMASI BEKLENİYOR
Erhan Usta son olarak şunları dile getirdi:

“Bunun hemen düzeltilmesi gerekir, buradaki beklenti de sütun santim fiyatının 50 binin altında olan gazeteler için 35 lira olması, 50 binin üzerinde olan gazetelerde de buna paralel bir düzenleme yapılması şeklinde bir şey bekleniyor. Burada da yine tarife belirlendiği andan itibaren de ekseriyetle yapılan şey “Takip eden aydan itibaren.” deniliyor. Burada artık bunun yapılmaması, hemen takip eden günden itibaren bu fiyatların bir an evvel açıklanması ve bu fiyatların da bu şekilde geçerli olmasının önem taşıdığını ifade etmek istiyorum.”

Sibel TOPAL

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.