Salıpazarı ve Terme ilçeleri Afet bölgesi ilan edilsin - Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Salıpazarı ve Terme ilçeleri Afet bölgesi ilan edilsin

Salıpazarı ve Terme İlçelerinin gözü ve kulağı hükümettedir.

Bu haber 27 Ağustos 2019 - 11:53 'de eklendi.

Hükümet, bu ilçelerimizi afet bölgesi ilan etmek  için daha neyi beklemektedir?

Salıpazarı ve Terme ilçelerimiz, Cumartesi günü meydana gelen sel felaketinde büyük zarar görmüştür. Önemli ölçüde can ve mal kayıpları olmuştur. Bu durum karşısında, bu ilçelerimiz acilen afet bölgesi ilan edilmelidir. Hükümet bu ilçelerimizi afet bölgesi ilan etmek için daha neyi beklemektedir?

Terme’nin dörtte üçü selden etkilenmiştir. Bu ilçemizde köprüler çökmüştür. Sanayi bölgesinde sular halen çekilmemiştir. Buralarda tarım bitmiş ekili alan kalmamıştır. Terme’de tarım ekonomisi çökmüştür. İki ay önce meydana gelen selde dallarda fındık kalmamıştı, bu felakete de tarlada çeltik başta olmak üzere ürün kalmamıştır.

Salıpazarı İlçemizde de durum Terme’den farklı değildir. Daldaki fındık da, hasat edilen yerdeki fındık da sel suları ile derelere gitmiştir. İlk tespitlere göre, 44 mahallenin 38’inde yüzde 50 oranında fındık kaybı vardır. Fındıkta ve diğer ürünlerde çok büyük zarar ziyan vardır. Taban arazileri tamamen çamur ve balçık içindedir.

Yaşanan heyelan nedeniyle, Salıpazarı’nda Konakören, Güzelvatan, Tacalan, Kırgıl, Karayonca gibi köylerimizin bazılarına halen ulaşım sağlanamazken, sokakların bazılarında da ulaşım yoktur. Merkeze uzak bazı mahallere ve köylerde de halen elektik ve su verilememiştir.

Her iki ilçemizde de görüldüğü gibi zarar da hasar da çok büyük boyuttadır. Bu nedenle, iki ilçemizin de afet bölgesi ilan edilerek yaralarının en kısa sürede sarılması gerekiyor. Daha öncede söylediğimiz gibi köprülerin yeniden elden geçirilmesi ve dere yataklarının ıslah edilmesi gerekiyor. Bu ilçelerimizde altyapı çalışmalarının da acilen yenilenmesi gerekmektedir.