SAMSUN, ÇITAYI YÜKSELTİYOR!

Türkiye Patent ve Marka Kurumu verilerine göre geçen yılın Ocak-Haziran döneminde Samsun’dan marka, patent, faydalı model ve endüstriyel başvurularında önemli artış sağlandı

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 2021 Ocak-Haziran döneminde Samsun’un, marka başvurusu sayısına göre 20’nci, patent başvuru sayısına göre 18’inci, faydalı model başvuru sayısına göre 13’üncü, endüstriyel tasarım başvuru sayısına göre ise 15’inci sırada yer aldığını açıkladı.

MARKA SAYISINDA YÜZRE 7’LİK ARTIŞ
STSO Başkanı Murzioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İstatistiklere göre, marka başvuru sayısı; Samsun’da, 2020 Ocak-Haziran döneminde 589 adet iken, 2021 Ocak-Haziran döneminde 632 adet oldu. 2021 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre marka başvuru sayısı Samsun’da yüzde 7.3 oranında artış gösterdi. 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 22 olan patent başvurusu sayısı da, bu yılın aynı döneminde 32’ye çıktı. 2021 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre patent başvuru sayısı, Türkiye’de yüzde 12.6 oranında artarken, Samsun’da bu artış oranı yüzde 45.5 oldu. İlimizin patent başvuru sayısı payı, 2020 Ocak-Haziran döneminde yüzde 0.69 iken, 2021 Ocak-Haziran döneminde yüzde 0.90 olarak görüldü” dedi.

FAYDALI MODEL BAŞVURULARI
Önemli bir artışın sağlandığı alanlardan bir tanesinin ise, faydalı model başvurularında olduğunu kaydeden Murzioğlu, “2020 Ocak-Haziran döneminde 6 olan faydalı model sayımız, 2021 Ocak-Haziran döneminde 38 adete çıktı. 2021 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre faydalı model başvuru sayısı, Türkiye’de yüzde 40.2 oranında artarken, ilimizde ise, bu oran büyük bir artıyla yüzde 533.3 gibi bir seviyesine ulaştı. Samsun’un faydalı model başvuru sayısı payı, 2020 Ocak-Haziran döneminde yüzde 0.35 iken, 2021 Ocak-Haziran döneminde yüzde 1.59 oldu” diye konuştu.

ENDÜSTRİYEL TASARIMDA 15’İNCİ SIRA
En çok başvuru artışının ‘endüstriyel tasarım’ ayanında olduğuna da dikkati çeken Salih Zeki Murzioğlu,
“2020 Ocak-Haziran döneminde 9 adet olan endüstriyel tasarım başvurusu sayısı, bu yılın aynı döneminde 212 olarak verilere yansıdı. 2021 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre endüstriyel tasarım başvuru sayısı, Türkiye’de yüzde 36.9 oranında artarken, Samsun’da ise yüzde 2255.6 gibi büyük bir oranda arttı. Şehrimizin 2020 Ocak-Haziran döneminde 0.05 olan payı, bu yılın aynı döneminde 0.85’lere ulaştı. 2021 Ocak-Haziran döneminde Samsun, Türkiye sıralamasında marka başvurusu sayısına göre 20’nci, patent başvuru sayısına göre 18’inci, faydalı model başvuru sayısına göre 13’üncü, endüstriyel tasarım başvuru sayısına göre ise 15’inci sırada yer aldı” dedi.

KAYNAK ARTIK PETROL DEĞİL, İNSAN
Girişimciliğin, günümüzde en önemli zenginleşme, kalkınma ve toplumsal refahı yükseltme aracı olduğunu belirten Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Geçtiğimiz yüzyıl, üçüncü sanayi devrimi dönemiydi. Kaynağı da petroldü. Bu yüzyıl, dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz. Kaynağıysa insan. Geçtiğimiz yüzyılda amaç, zengin doğal kaynaklara, petrole ulaşmaktı. Şimdiyse amaç; insan kalitesini artırmak. Zira zenginlik, doğal kaynakla değil, fikir üreterek geliyor. Fikri üreten de insan. O yüzden artık dünyanın en güçlü insanları, en çok takip edilen, en çok rol model alınan kişileri, girişimciler. Oda olarak sektörlerin gelişimi adına kentin önde gelen kurumlarıyla birlikte elimizden gelen desteği sağlama gayretindeyiz” diye konuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.