Samsun TSO öncü oldu GENÇLER SAHİLE İNDİ!

Samsun’da öğrenciler, iklim değişikliğine dikkat çekmek için sahilde çevre temizliği yaptı

TSO

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) çatısı altında faaliyetlerini yürüten AB Bilgi Merkezi, iklim değişikliğinin negatif etkilerine dikkat çekmek için öğrencilerle birlikte, sahilde çevre temizliği etkinliği düzenledi.

TSO

1 KİLOMETRELİK SAHİL TEMİZLİĞİ
Samsun TSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi, artan deniz kirliliğinin, küresel iklim değişikliği tehdidi üzerindeki etkilerine dikkat çekmek ve bireysel olarak yapılabileceklere vurgu yapmak amacıyla, TAKEV Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte bir sahil temizliği ve sohbet etkinliği gerçekleştirdi. 2022 yılının Avrupa Gençlik Yılı olması sebebi ile gençlerle bir araya gelinen etkinlikte, Atakum sahilinde buluşan yaklaşık 60 öğrenci ellerinde poşetlerle bir kilometrelik alanda, sahil temizliği yaptı. Ardından ise, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen de etkinliğe katkı sağlayarak daha az atık üretilmesi, atıkların değerlendirilmesi ve şehirde yapılan çalışmalar konusunda öğrencilerle sohbet etti.

TSO

‘DENİZLER, İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ’
Düzenlenen etkinliğin amacının iklim değişikliğinin negatif etkilerine çekmek olduğunu belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Denizler, dünyamızın yüzde 71’ini kaplamaktadır. Denizler, içtiğimiz suyu ve soluduğumuz havayı üretmeye yardımcı olmaktadır. Karbon dioksiti emmekte ve küresel ısınmanın etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda, milyonlarca insan için yiyecek ve eğlence fırsatları yaratmaktadır. Bu nedenle, denizlerimizin sağlıklı olması tüm insanlık için hayati önem taşımaktadır. Ancak, biz bunun ne kadar farkındayız? Artan deniz kirliliğinin, küresel iklim değişikliği tehdidi üzerinde nasıl bir etkisi var, biliyor muyuz? Artık daha fazla araştırma gösteriyor ki; denizlerdeki kirliliğin ve plastik atıklardaki artışın da iklim değişikliği üzerindeki etkileri artmaktadır” dedi.

Fatma SINAN

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.