Samsun’a Suriyelilerden dev yatırım

Samsun Tüm Emlakçılar Odası (SATEM) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Oral, kentteki Suriyelilerin, Atakum ilçesine 1 milyon lira değerinde konut yatırımı yaptığını belirtti.

13.01.2019
A+
A-

Mevlüt Oral kentte ikamet eden maddi varlığı iyi durumda olan Suriyelilerin özellikle Atakum ilçesinde gayrimenkule yatırım yaptığını açıkladı.

Oral,  Iraklıların haricinde Suriyeliler ‘in 1 milyon liralık yatırım yaptığı bilgilerini alıyorum. Suriyeliler ‘in büyük bir bölümü dilendiği için herkes onları fakir zannediyor ancak aralarında gizli zenginler var” açıklamasında bulundu. Oral, konuyla alakalı şu ifadelerde bulundu;
“Yabancılarla ilgili gerçekten büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle Çiftlik Caddesi’nin çevresi ile Atakum’da yabancı uyruklu vatandaşların açmış olduğu emlak işletmeleri bulunuyor. Bu işletmeler hiçbir şekilde yasal değildir. Yasal olması için birçok belgenin olması gerekiyor ki, bunları sağlamak mülteciler için çok zor. Suriyeliler ‘in büyük bir bölümü dilendiği için herkes onları fakir zannediyor ancak aralarında gizli zenginler var. Iraklı vatandaşların daha zengin olduğu bilinse de zengin olup kendini gizleyen Suriyeli mülteciler var. Maddi durumları iyi olan Suriyeliler, özellikle Atakum ilçemizde gayrimenkule yatırım yapıyor.
SATEM Başkanı olarak Iraklıların haricinde Suriyeliler ‘in 1 milyon liralık yatırım yaptığı bilgilerini alıyorum. Genel olarak Iraklı vatandaşlar Samsun’un Atakum ve İlkadım ilçelerinde gayrimenkule yatırım yapıyor”
Samsun Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden edinilen verilere göre ise;
Samsun’da  yaklaşık 30 bin yabancı uyruklu insan ikamet ederken, bunların yaklaşık 19 bin 500’ü Irak kökenli, 5 bin 750’si Suriye, 750’si Afganistan, 520’si İranlı ve diğerleri ise Gürcistan, Afrika ve Orta Asya gibi çeşitli ülkelerin vatandaşlarından oluşmakta.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.