Samsun’da icradan satılık

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri

07.01.2021
A+
A-

T.C.
SAMSUN
İCRA DAİRESİ

2017/82042 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Samsun İli, İlkadım İlçesi, Kalkanca Mahallesi, 4855 Ada, 4 Parselde yer alan arsa niteliğinde olup 1324/2400 hissesi borçluya aittir. Tapu kaydında korunması gerekli kültür varlığıdır denilmektedir. Kıymet takdiri konusu taşınmaz mesken olup adresi: Karakuş Sk. 19-15, Karasamsun, 55100 İlkadım/Samsundur. Arsa yüzölçümü 165,21 m2 dir. İmar durumunda 3.Derece Arkeolojik Sit alanı içerisinde kaldığı anlaşılmaktadır. Konut alanı blok nizam (Bl-3) katlı yere isabet etmektedir Ana taşınmaz bina bodrum, zemin olmak üzere toplam 2 katlıdır. Üst katta çatısı yapılmamış demir donatı filizleri bırakılmıştır. Yapının dış cephesi sıvalı olup boyanmamıştır. Pencereleri PVC doğrama, binanın giriş kapısı demir doğramadır. Yapı net-brüt yaklaşık olarak 124.59 x 2 = 249,18 m2 alana sahiptir. Yapının Belediyesinde inşaat ruhsatına rastlanmamıştır. Yapının bodrum katı garaj-depodur. İçinde yer alan meskenin giriş kapısı ahşap kapıdır.
Kıymeti 151.122,79 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler :Dosyasında
1. Satış Günü 03/02/2021 günü 10:45 – 10:50 arası
2. Satış Günü 02/03/2021 günü 10:45 – 10:50 arası
Satış Yeri : Samsun İcra Müdürlüğü Mezat Salonu (Eski Adliye Binası B BLok 3.Kat) 19 Mayıs Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No:17/A İlkadım-Samsun
Covid 19 salgını nedeniyle, virüsün bulaşma riskini azaltmak ve sosyal mesafenin kurulması amacıyla; İhale katılımcılarının teminat bedellerini Samsun İcra Müdürlüğünün TR 100001500158007303627760nolu Vakıfbank İbanına, dosya numarası ve katılımcı isimleri, T.C. Kimlik Numaraları ile ihale bilgilerinin belirtilerek yatırılması ve dekontlarının / tahsilat makbuzlarının Müdürlüğümüze ibraz edilmesine,
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/82042 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.10/12/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

 

   Ayrıntılar için tıklayınız.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.