Samsun’da ‘İŞÇİ’ kıyımı

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde bulunan BAT Sigara Fabrikası’nda Tek Gıda-İş Sendikası’na üye 9 işçi, ‘maaş iyileştirmesi’ istedikleri için işten atıldı

Samsun’da, British American Tobacco’ya(BAT) özelleştirmeyle devredilen Ballıca Sigara Fabrikası’nda 9 işçi yöneticilerin sözlü bildirimiyle hukuka aykırı yöntemlerle işten çıkarıldı. İşçiler, işe iade talebiyle direnişe başladı.

BAT önünde eylem yapan işçiler, “İşimize iade edilmek istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz” dediler.

HUKUKA AYKIRI YÖNTEMLER
Samsun’da TEKEL’e bağlı Ballıca Sigara Fabrikası’nın özelleştirilmesinin ardından İngiliz şirket British American Tobacco’ya (BAT) devredilen sigara fabrikasında, 2011 yılında gerçekleşen ve 120 işçinin hukuksuzca işten çıkarıldığı kıyımın ardından dün 9 işçi daha, yöneticilerin sözlü bildirimiyle hukuka aykırı yöntemlerle işten çıkarıldı.

‘FABRİKADAN ÇIKMAMA’ KARARI
Tek Gıda-İş Sendikası’na üye işçilere, işten çıkarılma gerekçelerinin ‘performans yetersizliği olduğu söylenirken, yazılı bir tebligatta bulunulmadı. Yönetimin hukuksuz uygulamasına karşı fabrikadan çıkmama kararı alan işçiler, işe iade talebiyle direnişe başladılar.

KAZANIM SAĞLAYANA KADAR DİRENİŞ
İşçiler, işten çıkarıldıklarına ilişkin yasal evrakların hukuka uygun haliyle kendilerine teslim edilene kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini duyururken, asıl gerekçenin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve maaşlara zam yapılması konusundaki talepleriyle alakalı gerçekleştiğine dikkat çektiler. Çoğunluğu aynı şirkette uzun yıllardır çalışan işçiler, işten çıkarma hukuksuzluğunun son bulması ve işe iade talepleriyle başlattıkları direnişi kazanım sağlayana kadar sürdüreceklerini, geri adım atmayacaklarını duyurdular.

‘HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ’
Direnen işçiler adına açıklama yapan sözcü Murat Sözen şunları söyledi:

“Aramızda 10 yıldır, 15 yıldır bu fabrikaya emek veren, ter döken arkadaşlarımız var. Ben 14 yılımı verdim. Burada mesai arkadaşlarımızla kardeşleştik, aile gibi olduk. Birlikte ter döktük, birlikte emek verdik.
Son 5 senedir, performans sistemi denilen ve sadece işçileri baskı altına almaya yarayan bir uygulamayla karşı karşıyaydık. Biz buna karşı haklarımızı savunduğumuz bir birliktelik yarattık ve gayet samimi bir biçimde idari kadroya taleplerimizi ilettik. İşimizi aksatmadık, çalışmayı zora sokacak hiçbir şey yapmadık. Tek istediğimiz daha insani çalışma koşulları ve yaşayabileceğimiz, nefes alabileceğimiz bir maaştı. Bize çok görüldü ve hukuksuzca işten çıkarıldık. Üyesi olduğumuz sendika da yaşadıklarımıza karşı sessiz kalmayı tercih etti. Bizim tek derdimiz çocuklarımızın geleceğini korumak. Evimize boynumuz dik, alınterimizle ekmek götürebilmek. İşimize iade edilmek istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.