Samsun’da TATBİKAT!

Samsun’da boğulma olaylarının önüne geçebilmek ve farkındalık oluşturmak adına Tedbiri Bırakma, Akıntıya Kapılma isimli proje çerçevesinde denizde kurtarma tatbikatı düzenlendi

Büyük bir sahil şeridinin yanı sıra ırmaklar, göller, göletler, kanallar, akarsular, su birikintileri ve barajların çok olduğu Samsun’da birçok vatandaş boğularak hayatlarını kaybediyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi için Samsun Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında ‘Tedbiri Bırakma, Akıntıya Kapılma Projesi’ hayata geçirildi.

HAYAT KISA, SUYA KAPILMA
Proje çerçevesinde “Sevdiklerinizi Gözü Yaşlı Bırakmayın”, “Serinlerken Canımız Yanmasın”, “(Dikkat) Fazla Uzaklaşma!”, “Suyun Sessizliğine Aldanma, Tedbiri Elden Bırakma”, “Hayat Kısa, Suya Kapılma” ve “Su Değil Tedbirsizlik Can Yakar” sloganları ile sahillerde, göllerde, göletlerde, akarsularda, ırmaklarda, kanallarda, barajlarda ve su birikintilerinde boğulma vakalarının önlenmesi için vatandaşların bilgilendirilmesini ve bilinçlendirilmesi amaçlandı.

EMNİYET, SAHİL GÜVENLİK, İTFAİYE
25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü’nde de Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Deniz Liman Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği tarafından İlkadım ilçesi Tütün İskelesi’nde boğulma olaylarına karşı müdahale tatbikatı ile bilgilendirme ve stant faaliyeti gerçekleştirildi. Etkinliğe Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri de katılım sağladı.

İLK MÜDAHALE, KALP MASAJI
Tatbikatta senaryo gereği gemiden denize 2 kişi düştü. İhbar üzerine olay yerine gelen Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda görevli personel tarafından kullanılan uzaktan kumandalı can simidi, boğulma tehlikesi geçiren vatandaşa ulaştı. Şahıs denizden kıyıya çıkarılarak ilk müdahalesi yapıldı. Denize düşen diğer kişiye ise Deniz Liman Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği ekipleri jet ski ile ulaştı. Sudan çıkarılan ve jet ski arkasındaki can salına alınan vatandaşa kıyıya gelene kadar sal üzerinde kalp masajı yapıldı. Tatbikat, katılan ekiplerin deniz araçlarıyla selamlama geçişi ile son buldu.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, “iz hem denizin kenarındayız, aynı zamanda iç sularımız da var. Barajlarımız, göletlerimiz, ırmaklarımız var. Bu manada tüm vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyoruz. İnşallah boğulma vakalarının hiç olmadığı, vatandaşlarımızın sağlık sıhhat içerisinde emin şekilde uygun zamanlarda uygun ortamlarda ve planlara da uymak suretiyle denize girip denizden yararlandıkları günleri yaşarız hep birlikte” dedi.

AFİŞ, RAKET VE BİLBOARDLAR
Proje ortaklarından olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi, Atakum Belediyesi, Canik Belediyesi ve Tekkeköy Belediyesi başkanlıklarınca afiş, raket ve billboardların bastırılması sağlanarak, ilçelerin sınırları içerisinde vatandaşların görebileceği yerlere görsellerin asılmasıyla projenin geniş kitlelere ulaşması amaçlandı.

Programa ayrıca Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Samsun İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ömer Ersever, AFAD İl Müdürü Levent Uçarlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Rıza Zengin ve vatandaşlar katıldı.

İHA

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.