SAMSUN’U ‘FIRTINA’ VURDU!

Samsun’da kar yağışıyla birlikte şiddetli fırtına, özellikle sahil kesimine büyük zarar verdi. Dev dalgalar yola taşarken sahil kesiminde büyük zarara ve hasara yol açtı

SAMSUN'U 'FIRTINA' VURDU!

Meteoroloji, Samsun için yoğun kar yağışı ve şiddetli fırtına uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada özellikle bugün kıyı ve iç kesimlerde kuvvetli yoğun kar yağışı ve fırtına ile ulaşımda yaşanabilecek aksamalara, buzlanma ve don olayına dikkat çekildi.

METOOROLOJİ UYARNDI, FIRTINA ÇIKTI
Sabah yapılan uyarının hemen ardından çıkan şiddetleri fırtınayla Samsun’un Canik, İlkadım ve Atakum ilçelerindeki sahil boyunca dev dalgalar görülmeye başlandı. Zaman zaman yüksekliği 3-4 metreye kadar çıkan dev dalgaların sürüklediği taşlar ve çamurlar, sahil kesimini kapladı. Batı ve Doğu parkları su basarken buralarda bulunan işletmelerde hasar meydana geldi.

DUVARLAR ZARAR GÖRDÜ, ASFALT KALKTI!
Canik İlçesi’nde de dalgalar, sahilde hasara yol açtı. Olumsuz hava koşullarının etkili olduğu bölgede boyu 5 metreyi bulan dalgalar, Doğupark’taki sahil yoluna ve duvarlara zarar verdi. Sahil yolunda bazı noktalarda asfaltın kalktığı görüldü. Yol yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bozulan asfaltı ve dalgaların yola taşıdığı taşları temizlemeye başladı.

Öte yandan, Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ayrıca şöyle denilmişti:

“Bölgemiz genelinde görülecek yağışların; Samsun, Sinop, Ordu çevrelerinde kıyılarda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, iç kesimlerde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışları ile birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI
Rüzgarın, bölgemizin kuzeyinde kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

DENİZ UYARISI
Doğu Karadeniz’de rüzgarın, batıda batı ve kuzeybatı, doğuda güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Çarşamba günü akşam saatlerinde batısında, Perşembe günü sabah saatlerinde doğusunda etkisini kaybetmesi beklenmektedir.”

Sinem ÇAKIR

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.