‘SOMON’ HASADI!

Samsun’un Yakakent İlçesi’nde denizlerde yüzer ağ kafeslerde yetiştirilen ‘Türk somonu’ hasadının sonuna gelindi

11.06.2021
A+
A-

Samsun’un Bafra İlçesi Derbent Barajı’nda 500-600 gram ağırlığa kadar yetiştirilip sonrasında kasım, aralık aylarında denize canlı olarak alınan ve burada 5-6 ay süreyle yetiştirilip 3,5-4 kilo ağırlığa ulaşan ve vatandaşlar tarafından ‘Türk somonu’ olarak adlandırılan büyük alabalığın hasadı tamamlandı.

Yakakent’te özel bir firmaya ait tesisin Türk somonu hasadına Kaymakam Fatih Eroğlu, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü İcabi Çağan, teknik elemanlar ve yetiştiriciler katıldı.

16 BİN 990 TON ÜRETİM KAPASİTESİ
İl Müdürü İbrahim Sağlam burada yaptığı konuşmada, “Samsun ilimizde su ürünleri yetiştiriciliği yapan ve yetiştiricilik belgesi almış toplam 36 (otuz altı) adet tesis bulunmaktadır. İlimiz su ürünleri yetiştiricilik üretiminin önemli bölümünü Derbent Baraj Gölü ve Yakakent açıklarında Karadeniz’de üretim yapan tesislerimiz oluşturmaktadır. İlimiz su ürünleri yetiştiriciliği proje kapasitesi 16 bin 990 ton yıl olup, 11 bin 233 ton/yıl alabalık, 5 bin 688 ton/yıl levrek üretimine olanak verebilmektedir” dedi.

Derbent Baraj Gölü’nde 14 adet, Yakakent sınırları içerisinde 11 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisi bulunduğunu açıklayan Sağlam, “2020 yılında bu iki su rezervinde ağ kafeslerde 8 bin 261 bin ton alabalık, 5 bin 911 ton iri alabalık (1,25 kg ve üstü), su ürünleri yetiştiriciliği fiili üretimimiz 12 bin 569 ton olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.