‘SÖMÜRÜYE KARŞI ÇIKIN!..’

Samsun’da OMÜ bünyesinde Kültür Elçileri Projesi kapsamında eğitim gören uluslararası öğrenciler, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal öncülüğünde hayata geçen Uluslararası İlişkiler Biriminin yürüttüğü ve OMÜ Vakfınca desteklenen Kültür Elçileri Projesi kapsamında eğitim gören uluslararası öğrencilere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

‘HAYATIMIN EN ÖNEMLİ PARÇASI’
Kültür Elçileri Projesi’ne katılan öğrenciler adına konuşma yapan Diş Hekimliği Fakültesi 3’üncü Sınıf öğrenci Aryan Jahangirian, “Şüphesiz üniversite hayatımın önemli bir parçası olacak ve hep aklımda kalacak olan Kültür Elçileri Projesi’ni başarıyla tamamlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Proje kapsamında almış olduğumuz dersler eminim bende olduğu gibi, dünyanın dört bir yanından gelmiş arkadaşlarıma da yaşama farklı bir pencereden bakma olanağı sunmuş ve hissiyatlarımızın bir üst düzeye çıkmasına sebep olmuştur.” diye konuştu.

HER ALANDA YETİŞMİŞ İNSAN İHTİYACI
Törene katılan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“2020 yılında herkesi evine ve hatta odasına kapatan karantina koşulları içinde başlattığımız bu proje her şeyden önce eğitime ve uluslararası öğrenciye olan bakış açımız ve vizyonumuzla alakalıdır. Eğitimin artık yalnızca diploma almaktan ibaret olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Her alanda yetişmiş insan ihtiyacı nicelik yerine niteliği ön plana çıkarıyor. Biz üniversitemize gelen uluslararası öğrencilerimizin formal eğitimin yanı sıra içeriği özel olarak geliştirilmiş yetişme süreçlerinden yararlanmasını, bu sayede bu fırsatı değerlendirerek kendilerini yetiştirmelerini, Türkçe ’ye akademik ve edebi olarak aşina hatta hakim olmalarını, bizim düşünce ve hissiyatımızı anlayıp duyumsayabilmelerini ve bulundukları ülkelerdeki insanlara aktarabilmelerini hedefledik.”

‘ÜLKELERİNİ, MİLLETLERİNİ KALKINDIRIN’
Projenin ülkedeki üniversiteleri içinde ilk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünal, “Bu ilk mezunları ile de ilk meyvelerini vermiştir. Yetiştirdiğimiz uluslararası öğrencilerin ülkelerine dönmelerini ve kendi devlet ve milletleri için çalışmalarını istiyoruz. Burada başarabilirseniz en son doktora eğitimine kadar kalmanızı ve ama mutlaka kendi ülkenize dönerek burada aldığınız eğitimi sizleri gönderen milletinizin ve ülkenizin yararına sunmanızı istiyoruz. İnsana olan yatırımımızın bir gönül yatırımı olduğunu biliyorum. Sizlerin ülkelerinizi ve milletlerinizi kalkındırmak, her türlü sömürü ve haksızlığa karşı milletinizin haklarını savunmak misyonunu bu ülkeden örnek almanızı istiyorum” dedi.

Program, Kültür Elçileri Projesini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikalarının takdim edilmesiyle son buldu.

Sertifika törenine; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, OMÜ TÜRKÇE Merkez Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman, Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, OMÜ Vakfı Başkanı Doç. Dr. İdris Varıcı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Nisanur ÖZYURT

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.