‘TALİBANCI ZİHNİYET!..’

Samsun’da EĞİTİM-SEN Şube Başkanı Ersin Gür, “Karma eğitimi hedef alan harem selamlık politikalara boyun eğmeyeceğiz” açıklaması yaptı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, ““Gerekirse kız okullarını da açabilmeliyiz” sözlerine tepki yağmaya devam ediyor. Samsun’da da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(EĞİTİM-SEN) Şube Başkanı Ersin Gür, Bakan Tekin’in bu sözlerini sert bir açıklamayla eleştirdi.

SAMSUN'DAN SERT TEPKİ:

TALİBANVARİ GERİCİ ZİHNİYET
Ersin Gür, “Kız çocuklarının eğitime erişememelerinin sebebini siyasi iktidarın üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmemesine değil, velilerin çocuklarını erkeklerle aynı okula göndermek istememelerine bağlaması, ‘“Gerekirse kız okullarını da açabilmeliyiz’ diyerek karma eğitimi hedef alması, siyasi iktidarın Talibanvari gerici zihniyetinin bir yansımasıdır” dedi.

SEÇİMDEN ÖNCE KURULAN
GERİCİ İTTİFAKLAR
“Siyasi iktidarın seçimden önce kurduğu gerici ittifaklarla toplumu siyasal İslam temelinde yeniden inşa etme politikası, seçimden hemen sonra Milli Eğitim Bakanı tarafından uygulanmaya konmak istenmektedir” diyen Ersin Gür, ayrıca şunları da söyledi:

“Milli Eğitim Bakanı, cumhuriyet değerlerini, laikliği ve demokrasiyi hedef alırken Anayasayı ve uygulamakla yükümlü olduğu mevzuatı yok saymakta, eşitlik ilkesini çiğnemektedir. Kendi dünya görüşüne göre toplumu dönüştürmek isteyenler, amaçlarına eğitim sistemini değiştirmekle ulaşabileceklerini çok iyi bilmektedir. Haliyle siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanı, harem selamlık bir eğitim sistemini topluma dayatarak tek tip toplum yaratma arzusunu yaşama geçirmeye çalışmaktadır.

SAMSUN'DAN SERT TEPKİ:

‘BAKAN GÜÇ SARHOŞLUĞU İÇERİSİNDE’
Belirtmek isteriz ki bu açıkça anayasal bir suçtur! Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin belli ki güç sarhoşluğu içerisindedir. Ebeveyn haklarını kendi amaçları için kutsarken çocuk haklarını bir kenara itebilme cüretini kendilerinde görebilenlerin karma eğitim düşmanlığı yeni değildir. Yandaş sendikalarıyla, ittifak içerisinde oldukları dini tarikat ve cemaatlerle önce çocuklarımız, sonrasında da toplumsal yaşamın her alanı dinselleştirme politikalarının hedefindedir. Üstelik bu açıklama, kimilerinin söylediği gibi bir gündem değiştirme açıklaması değil, aksine bir gündem açıklamasıdır! Artık çok iyi biliyoruz ki AKP-MHP merkezli ittifak, her türlü sömürüyü, yoksullaştırmayı, zulmü, eşitsizliği, ayrımcılığı ve baskıyı dinselleştirme politikalarıyla harmanlamaktadır.”

‘BU CÜRETLERİNİ ALAŞAĞI EDECEĞİZ’
Ersin Gür açıklamalarının sonunda ise, “Ancak bizler, eğitim ve bilim emekçileri olarak buradayız. Cumhuriyet değerlerini, laikliği, demokrasiyi, cinsiyet eşitliği ve özgürlüğünü hedef alan, haklarımızı yok sayan, eşitsizliği derinleştirmek isteyenlerin karşısında, bulunduğumuz her alanda direneceğimizi belirtmek istiyoruz. Karma eğitimi kaldırmak isteyenlerin cüretini örgütlü mücadelemizle alaşağı edeceğiz” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.